Kadın dizgicileri örgütleyen kadın: Augusta Lewis

Bir işçi lideri, eğitim emekçisi ve aktivistiydi. New York 1 No’lu Yerel Kadın Tipografi Sendikası’nı kurdu ve tamamı erkeklerden oluşan Uluslararası Tipografi Sendikası’nda görev yapan ilk kadın oldu. Kadınların oy hakkı, işçi hakları ve Afro-Amerikan eşitliği gibi konuları yayımladığı New Haven Union gazetesini kurdu.
Paylaş:
Fitnat Durmuşoğlu
Fitnat Durmuşoğlu
fitnat.d@hotmail.com
Fitnat Durmuşoğlu      fitnat.d@hotmail.com

Bir işçi lideri, eğitim emekçisi ve aktivistiydi. New York 1 No’lu Yerel Kadın Tipografi Sendikası’nı kurdu ve tamamı erkeklerden oluşan Uluslararası Tipografi Sendikası’nda görev yapan ilk kadın oldu. Kadınların oy hakkı, işçi hakları ve Afro-Amerikan eşitliği gibi konuları yayımladığı New Haven Union gazetesini kurdu.

1848 yılında New York’ta doğan Augusta Lewis New York’a göç etmiş bir İngiliz olan Charles Lewis ile New York’lu Elizabeth Rowe Lewis’in kızıydı. Ebeveynlerinin ikisi de o daha bebekken öldü ve “Gussie” olarak bilinen Augusta, Brooklyn Heights komisyoncusu ve tüccarı Isaac Baldwin Gager tarafından büyütüldü.  Gager, Augusta’ya üst sınıf bir Viktorya dönemi kızı için alışılmış birçok konfor ve ayrıcalık sundu. Kırılgan sağlığı nedeniyle şehir okullarına gönderilmek yerine, evde özel öğretmenler tarafından eğitildi. Ayrıca bir süre New York’taki Cold Spring’deki öğretmenlerinden birinin evinde yaşadı. Şehre döndüğünde, Brooklyn Heights Semineri’nde derslere katıldı ve daha sonra onur derecesiyle mezun olduğu Manhattanville’deki Sacred Heart Katolik Manastırı Okulu‘na gitti ve burada Fransızca, klasikler, edebiyat, felsefe okudu.

Augusta 1866 yılında İç Savaş nedeniyle beklenmedik bir ekonomik bunalım yaşayan Gager’ın mali desteğini kaybetti ve kendi başının çaresine bakmak zorunda kaldı. Sağduyusunu, yeteneklerini ve eğitimini kullanan Augusta, ilk işini Fransızca bir gazete olan Courier des Etats-Unis’te buldu. Makaleler yazarak gazeteciliğe adımını attı.  Ardından New York  Sun’da  muhabir olarak işe başladı.  Burada Victoria Woodhull, Lucretia Mott, Henry gibi sosyal reformcular ve aktivistlerle röportajlar yaptı.  Siyaset, güncel olaylar ve sanayi kentinin sorunları hakkında yazdı.

Gazetelerde çırak olarak çalıştı

Sektörün farklı yönlerini keşfederken, dizgiyi öğrendi ve New York Era  ve  New York World  yayınlarında çırak olarak hizmet verdi. Kadın dizgicilerin erkek meslektaşlarından çok daha az ücret aldığı gazete endüstrisinde kadınların karşı karşıya olduğu korkunç eşitsizliği gördü. 1867 yılında International Typographical Union (Uluslararası Tipografi Sendikası)(ITU) grev çağrısı yaptığında, New York World erkeklerin yerine sendikasız kadın işçileri işe aldı  ve daha az ödeme yaptı.  1868 yazında grev sonlanıp erkekler işe döndüklerinde kadın çalışanların hepsi işten çıkarıldı. Kadınlar, yayıncılık endüstrisinde ve işçi sendikalarında hoş karşılanmıyordu. Ancak New York World, Augusta’yı bir istisna olarak gördü; Alden makinesini kullanma deneyimi nedeniyle grevden sonra kovulmayan tek kadın oldu.  Kadın dizgicilerle dayanışmasını göstermek için Augusta işini bıraktı ve işçilere eşit davranan matbaa şirketlerinden bulabildiği işleri aldı.

Bu dönemde kadınların kamusal ve politik alanlarda görünürlüğü arttı.  Gittikçe daha fazla eğitimli orta ve üst sınıf kadın, ihtiyaçtan veya görev duygusundan dolayı ev hayatının sınırlarına meydan okudu.

Kadın tipografi sendikası kuruluyor

Kadın hakları hareketinde aktif olan Susan B. Anthony ve Elizabeth Cady Stanton, Augusta gibi kadın dizgicilerin başlatmaya çalıştıkları kadın hakları için ulusal bir kampanyayı destekleyecek bir yayın organına ihtiyaç olduğunu düşündüler. 1868 yılında kadınların oy hakkını savunan The Revolution (Devrim) gazetesini çıkarmaya başladılar.

Kadın dizgicilerin haklarını korumak için örgütlenmeleri gerektiğini düşünen Augusta, New York Working Women’s Union’u (New York Çalışan Kadınlar Sendikası) kurmak için oy hakkı savunucuları Susan B. Anthony ve Elizabeth Cady Stanton’a katıldı.  Sendika işçi sınıfı ve orta sınıf kadınları bir araya getirdi.

Oy hakkı hareketi kadınların istediklerini alması için birincil hedeflerinin oy hakkı olması gerektiğini savundu. Augusta ve diğer çalışan kadınlar, Anthony ve Stanton ile birkaç temel yönden ayrıştı. Kadınların her şeyden önce, ekonomik ve mesleki durumlarını iyileştirmeleri gerektiğine inanıyordu. Bu, kadın hareketinde bölünmelere yol açtı. Augusta, tüm kadın işçilerin yararına olacak sendikalaşmayı savundu.  Oy hakkı yerine, kadınların birincil amacının erkek işçi sendikalarına kabul edilmeleri ve durumlarının iyileştirilmesi olmalı diye ısrar etti.

Augusta,   kadın dizgicilerin eşit ücret ve daha iyi çalışma koşullarını savunmak için kendi sendikalarını kurmaları gerektiğine karar verdi. 1868 yılında New York’ta Women’s Typographical Union Location No. 1 (WTU) (1 No’lu Yerel Kadın Tipografi Sendikası)’nı kurdu. Devrim gazetesine üyelik için reklam verdi  ve sendika hızla büyüdü.

Kitap ve iş grevi

WTU, tamamı erkeklerden oluşan (ITU)  Local No.6 (Yerel No.6) sendikasına bağlılıklarını 1869 yılında daha da netleştirdi. O yıl, Yerel No.6, sendikasız kadınların düşük ücret almasını protesto etmek için “Kitap ve İş Grevi” adını verdikleri greve gitti.  WTU, Yerel No.6’yı destekledi ve grev sırasında erkeklerin işlerini yapmayı reddetti.  ITU, 1869 yılında Augusta Lewis,  Mary Moore ve Eva Howard gibi kadın üyeleri kabul eden ilk sendikalardan biri oldu.  WTU’nun grev sırasındaki desteği için minnettar olan bazı ITU’lu erkekler, kadın işçilerin sendikalara dâhil edilmesinin emek aktivizmine fayda sağlayabileceğini söyledi. Çünkü kadınlar sendikayla ittifak kurarsa, şirketler daha az, ucuz grev kırıcıya sahip olacaktı.

Uluslararası bir sendikada ilk kadın

Augusta ve destekçileri, birincil hedefleri kadınların da sendikaya kaydedilmesi olduğu için uzlaşmayı kabul ettiler. 1869 yılında, o ve bir meslektaşı, Albany’de düzenlenen International Typographical Union’ın (Uluslararası Tipografi Sendikası) (ITU) Konferansı’nda WTU’yu temsil etti. Uluslararası sendikaya katılmak için lobi faaliyetlerinde bulundu. Grubun, New York’ta Yerel No.6’yı destekleyen çalışmalarını takdir eden ITU, taleplerini onayladı. Böylece Amerika tarihinde ilk kez bir erkek sendika, kadın işçilerden oluşan bir sendikayı tanımak için tüzüğünü değiştirdi. Augusta 1870 yılında, ITU’nun sekreteri seçildi ve uluslararası bir sendikada görev yapan ilk kadın oldu.

Bir yıllık görev süresi boyunca, sendikasız birçok kadın dizgiciyi üye yaptı. Kuruluşundan yaklaşık on yıl sonra, 1 Nolu Yerel Kadın Tipografi Sendikası dağıldı ve ITU artık kadın sendikalarla işbirliği yapmamaya karar verdi.  Ancak çok geçmeden kadınları tamamen eşit üyeler olarak kabul etmeye başladı.

Augusta Lewis, 1872 yılında kendisine ve örgütüne yardım eden ITU üyesi aktivist Alexander Troup ile evlendi.   Çift, New Haven, Connecticut’a taşındı ve burada  New Haven Union gazetesini  kurdu. Gazete, Demokrat Parti’yi destekledi. Kadınların oy hakkı, işçi hakları ve Afro-Amerikan eşitliği gibi konulara yer verdi.

Öğretmenlik yapmaya başladı

Yedi çocukları oldu. Augusta Lewis, daha sonra New Haven’da öğretmenlik yapmaya başladı ve öğretmen haklarını savunmak için Eğitim Kurulu’na katıldı.  1911 yılında maaş takvimi, emeklilik sistemi, görev süresi ve şehirdeki ücret eşitsizliği ile ilgili sorunları incelemek için New Haven Teacher’s Union’ın (New Haven Öğretmenler Sendikası) kurulmasına yardımcı oldu. Emekli maaşları için lobi yaptı.

.

Augusta yaşamı boyunca işçi sınıfı, yoksullar ve göçmen nüfus hakkında çalışmalar yaptı.  Önyargı ve ayrımcılığa maruz kalan İtalyan Katoliklerin yaşadığı New Haven bölgesinde İngiliz dilinin, siyasi ve yasal sistem bilgisinin, eksikliğinin göçmenlere ve emekçilere zarar verdiğini fark ederek, gazetesinde onlar adına makaleler yayımladı.  Çabalarından dolayı “İtalyan Kolonisinin Küçük Annesi” lakabını aldı.

Kalp kapakçığında oluşan problem nedeniyle Augusta Lewis 14 Eylül 1920 yılında, hükümetin kadınlara oy kullanma hakkı veren 19. Değişikliği onaylamasından bir ay sonra New Haven’da öldü. Şehrin Evergreen Mezarlığına gömüldü. Ölümünden birkaç yıl sonra, New Haven şehir yetkilileri onun onuruna Augusta Lewis Troup Junior Lisesi’ni inşa etti.

Kaynak

A Woman Ahead of Her Time: Augusta Lewis Troup and Local

https://www.shgape.org – Zamanının Önünde Bir Kadın: Augusta Lewis Troup ve New York City ve New Haven, Connecticut’ta Yerel Kadın Aktivizmi – Kelly Marino

Augusta Lewis Troup – Wikipedia

Troup, Augusta Lewis (c. 1848–1920) | Encyclopedia.com https://www.cwhf.org/inductees/augusta-lewis-troup

Paylaş:

Benzer İçerikler

Almanya’da birinci dalga feminizmin önde gelen isimleri arasında yer alan Minna Cauer, kız çocuklarının eğitimini, kadınların istihdam ve oy haklarını savundu. Sayısız kadın derneğinin yönetiminde yer aldı… Kadın Hareketi Dergisi’ni çıkardı, burada eşit haklar konusunda yazılar yazdı. 60’lı yaşlarının sonunda bile konferanstan konferansa koşturuyordu.
İçeriklerimizi kaçırmamak için e-posta bültenimize ücretsiz abone olun!