Kadın İşçiler Birliğinin en çalışkan üyesi: Kate McLean

Kate McLean sanayi devriminin önemli kentlerinden biri olan Glasgow’da dünyaya geldi. Kadın İşçiler Birliği’nin aktif üyelerindendi. Kadın işçilerin ücretlerinin ve çalışma koşullarının düzeltilmesi için yapılan grev ve direnişlerin örgütleyicilerindendi. Birlik onun çalışmaları sayesinde üye sayısını artırdı.
Paylaş:
Fitnat Durmuşoğlu
Fitnat Durmuşoğlu
fitnat.d@hotmail.com
Fitnat Durmuşoğlu      fitnat.d@hotmail.com

Kate McLean sanayi devriminin önemli kentlerinden biri olan Glasgow’da dünyaya geldi. Kadın İşçiler Birliği’nin aktif üyelerindendi. Kadın işçilerin ücretlerinin ve çalışma koşullarının düzeltilmesi için yapılan grev ve direnişlerin örgütleyicilerindendi. Birlik onun çalışmaları sayesinde üye sayısını artırdı.

Kate McLean ve daha sonra Kate Beaton olarak bilinen Catherine McLean 6 Ocak 1879 yılında Glasgow, 16 Henderson Street’te, tahıl deposu bekçisi Murdoch McLean ve Mary’nin kızı olarak doğdu. 12 yaşına kadar Bishop Street ve Gorbals okullarına gitti.

Kate McLean, hayatının çoğunu Glasgow’da geçirdi ve Kadın İşçi Birliği’ne katıldığı (WLL) 1908 yılından itibaren işçi hareketine dâhil oldu. 1909 yılında Ulusal Kadın İşçiler Federasyonu’ndan (NFWW) Glasgow Ticaret Konseyi’ne delege oldu. Birkaç yıl boyunca ticaret konseyi ile ilişkisini sürdürdü.

Neilston pamuk ipliği işçileri 25 Mayıs 1910 yılında greve gitti. McLean ve Esther Dick grev sürecinde işçileri NFWW’ye üye yaptılar. İşverenler NFWW ile konuşmak istemediği için grev büyüdü ve Haziran ayına kadar yüzlerce yeni NFWW üyesiyle lokavt oldu. Grev, işçilerin ilk kez sendikalı olmaları nedeniyle önemliydi.

McLean 1911 yılında Dundee’deki İskoç Sendikalar Kongresi’ne (STUC) delege olarak katılan ilk altı kadından biriydi, aynı zamanda meclis komitesinin üyesi idi. Ulusal kadın İşçiler Birliği United Turkey Red Company’deki Vale of Leven boyahanelerinde 1911 grevini desteklediğinde McLean grevin örgütleyicisi idi. Birlik ocak 1911’de 600 kadar olan üye sayısını şubatta 2 bine yükseltti. Ulusal Kadın İşçiler Birliği’nin temel politikası, yeni üyeleri, kabul edilecekleri mevcut birliklere yönlendirmeye çalışmaktı. Bu yüksek sayılar, birliğin Ulusal Birleştirilmiş Boyacılar, Ağartıcılar, Bitiriciler ve Akraba Ticareti Derneği’ne baskı yapabilme yetkisini verdi ve kadınlar üye olarak kabul edildi. Kate McLean, İskoçya’daki kadın işçiler birliği için bir organizatördü. Üye kaydetme ve şubeler kurmanın yanı sıra mücadelelerde kadınları destekledi.

Kate, 1913 yılında Kilbirnie’de altı ay süren ağ işçileri grevi de dâhil olmak üzere çeşitli anlaşmazlıklara önderlik etti. O dönemde bu grev kadın işçilerin kaydedilen en uzun greviydi. Greve yönelik toplumsal destek de epey büyük oldu ve mayıs ayında Kilbirnie’de 10 bin destekçinin bulunduğu bir toplantı yapıldı. Kadın Sendikalar Birliği burada büyük ilgi gördü ve Mclean Nobels’in Ardeer, North Ayrshire’daki dinamit fabrikasından 200 yeni üye kaydetti. Ağcılar anlaşmazlığı 2 Eylül 1913 yılında çözüldü. McLean kapanış konuşmasını yaptı, ücretleri ve çalışma koşullarını iyileştirenin sendika olduğunu söyledi.

Ticaret konseyinin ilk kadın başkanı

1914 yılında, Cowdenbeath’te kömür madencisi olan Duncan Burns Beaton ile evlendi. Duncan Burns, 1922–1923 yılında Glasgow Ticaret Konseyi’nin eğitim komitesindeydi; bu sırada Kate Bağımsız İşçi Partisi için Glasgow yerel meclis üyesi oldu. Kate Beaton olarak 1920 ve 1921 yılında Glasgow Sandyford hücresini temsil etti ve 1923 yılında yapılan bir ara seçimde rakipsiz seçildi. Bu görevi, emekli olduğu 1949 yılına kadar sürdürdü.

Kate Beaton aynı zamanda Glasgow’daki kooperatif hareketinde de çok aktifti. Kooperatife ilk kez 1921 yılında katıldı. Harekete ve özellikle St George Society’ye hizmeti yirmi yıl sürdü ve bu süre zarfında yükselmeye çalıştı. 1929 yılında delege sekreterliğinden yöneticiliğe ve 1931 yılında başkan yardımcılığına kadar yükseldi.

Glasgow Ticaret Konseyinde bulunduğu süre boyunca hemen hemen tüm komitelerde görev yaptı, icra memuru ve sulh hâkimi olarak da seçildi. 1948 yılında konseyin başkanlık görevini üstlenen ilk kadın oldu. Kate Beaton, 21 Ekim 1960 yılında Glasgow’daki 20 Burnbank Terrace’ta kalp yetmezliği ve bunama rahatsızlığından öldü. 25 Ekim’de Glasgow krematoryumunda yakıldı.

Kaynak

Kate McLean – Wikipedia  https://en.wikipedia.org › 
Kate McLean – Movies, Age & Biography – Moviefit. Me  https://moviefit. me 

Paylaş:

Benzer İçerikler

15-16 Haziran Direnişi’nin 52’nci yılında, tanıklıklardan iz sürüp kadın işçilerin yanında alıyoruz soluğu. Bazıları en önde polisle çatışıyor, bazıları tankların üzerinde ölüme meydan okuyor. Bazıları ise işyeri temsilcisi, binlerce işçiyi yönlendiriyor. Mücadelelerine saygıyla…
İçeriklerimizi kaçırmamak için e-posta bültenimize ücretsiz abone olun!