Maden grevinde en öndeki pötikare elbiseli o kadın: Anna Klobuchar Clemenc 

Babası maden, annesi ev işçisiydi. Madenciler Federasyonu’nun Kadın Komitesi’nde, kadınların toplumsal yaşamda daha fazla yer alması için çalıştı. Grev ve direnişlerde en öndeydi. Öldükten sonra, Michigan tarihinin en önemli ama unutulmuş kadınlarından biri olarak onurlandırıldı.
Paylaş:
Fitnat Durmuşoğlu
Fitnat Durmuşoğlu
fitnat.d@hotmail.com

Anna Klobuchar, 2 Mart 1888’de, ABD’nin Michigan eyaletine bağlı Calumet’te, George ve Mary Klobuchar’ın çocuğu olarak dünyaya geldi. Babası maden, annesi ise ev işçisiydi. 1892 yılında aile Slovenya’ya taşındı.

Anna Klobuchar, Calumet ve Hecla Madencilik Şirketi (C&H) tarafından işletilen bir okuldan mezun oldu. Daha sonra yerel bir kilisede engelli madencilere yardım etmeye başladı; öğrenciyken çamaşır yıkayarak ailesine maddi yardımda bulunuyordu. 1,93’lük boyundan dolayı kendisine “koca Annie” deniliyordu.  

Annie, 18 yaşında Sloven bir madenci olan Joseph Clemenc ile evlendi. Joseph, Annie’yi devamlı dövüyordu; bu nedenle bir süre sonra boşandılar. 

Annie, Şubat 1913’te, Calumet’teki Batı Madenciler Federasyonu’nun 15 No’lu Kadın Yardım Komitesi’nin oluşumuna öncülük etti ve komitenin başkanı olarak görev yaptı. Annie, kadınların ev sınırları dışında aktif olarak yaşama katılmaları için mücadele verdi.    

C&H, kuzeybatı Michigan’ın Keweenaw Yarımadası’ndaki en büyük bakır madenciliği şirketiydi. Batı Madenciler Federasyonu ilk olarak 1908’de kurulmuştu. Temmuz 1913’te 9 bin üyeye ulaştı, bunların çoğu göçmen işçilerdi. Madenciler ağır ve tehlikeli bir iş yapıyordu. Çalışma saatleri uzun, ücretler ise çok düşüktü. Federasyon, çalışma şartlarını iyileştirmek için tüm C&H madenlerini kapsayacak şekilde bir grev kararı aldı. Annie, greve katılarak işçilerin haklarına kavuşmaları için uğraştı.

On günlük hapis cezası

Annie, üzerinde pötikareli elbisesi, üç metrelik direkte sallanan bayrağı ile madenci yürüyüşlerine öncülük ediyordu. 23 Temmuz 1913’te başlayan grev dokuz ay sonra, 13 Nisan 1914’te sona erdi. 10 Eylül’de Annie ile birlikte beş kadın, greve katılmadığını düşündükleri bir madenciye saldırmaktan 10 günlük hapis cezası aldı. 

Annie ve diğer kadınlar, 24 Aralık’ta greve katılan madenciler için Calumet’teki İtalyan Salonu’nda (Italian Hall) bir Noel partisi düzenlemişti. İkinci kattaki salonda yaklaşık 500 çocuk ve 175 anne-baba vardı. Birinin yangın diye bağırmasıyla insanlar paniğe kapılarak merdivenlere koştular. 59’u çocuk olmak üzere 73 kişi, çıkan izdihamda ezilerek öldü. “İtalyan Salonu felaketi” olarak bilinen bu olayda Annie, cenaze alayını yönetti. Şubat ve mart aylarında, felaketten kurtulanlara yönelik para toplamak ve işçileri sendikalaşmaya teşvik etmek için bir konferans turuna çıktı.

Turdan sonra Şikago’ya taşındı ve Frank Shavs ile evlendi. Darwina’yı doğurdu. Frank’ın onu dövmesi sonucu bu evliliği de boşanmayla sonuçlandı. 1936’da Andrew Robleck ile evlendi; iki yıl sonra bu evlilik de bitti. 

Annie uzun süre iki işte birden çalıştı. Sonraki yaşamı hakkında çok az şey biliniyor. 27 Temmuz 1956’da Şikago’da kanserden öldü.

Ekonomik mücadelede öncü

Michigan Temsilciler Meclisi, Anna Klobuchar Clemenc’i “Michigan’ın en yiğit ama unutulmuş ve tanınmayan kadınlarından biri” olarak tanımladı. 17 Haziran 1980, Michigan’da Anna Clemenc günü ilan edildi. 

Michigan Kadın Çalışmaları Derneği, Clemenc’in bayrağıyla birlikte bir portresini, Madencilerin Sanat Grubu’ndan (Miners’ Art Group) Andy Willis’e yaptırdı. Bu portre, Anna Clemenc’i Anma Günü’nde Capitol Rotunda’da açıldı. Şimdi Lansing’deki Michigan Kadın Tarihi Merkezi ve Onur Listesi’nde asılı duruyor.

Annie, Michigan Kadınlar Onur Listesi (Michigan Women’s Hall of Fame) madalyonunda yer alan ve kadınların ekonomik alanda verdiği mücadeleyi temsil eden üç kadından biri oldu. Bu amblem, insanlığı daha iyi hale getirmek için özverili şekilde çalışan kadınları onurlandırıyordu. Michigan’ın işçi hareketi, bu grevin bir sonucu olarak güçlendi ve gelişti. Virginia Law Burns’ün yazdığı Anna Clemenc biyografisi Tall Annie, Michigan Tarih Derneği’nden Liyakat Ödülü aldı.

Kaynaklar

https://miwf.org › timeline

Anna Clemenc – Michigan Women Forward

https://en.wikipedia.org

 Anna Clemenc – Wikipedia

http://www.clarkehistoricallibrary.org 

Fotoğraflar: Keweenaw Community Foundation

Paylaş:

Benzer İçerikler

Siyah olduğu için tütün fabrikasında düşük ücretle, sağlıksız koşullarda çalışıyordu. Winston-Salem’deki tütün işçilerini örgütledi, greve gittiler. Bu grevden kadınların yönettiği Yerel 22 Sendikası doğdu. Yaptıkları grev ve direnişlerle ülke çapında seslerini duyurdular. O, pek çok siyah kadının rol modeliydi.
İçeriklerimizi kaçırmamak için e-posta bültenimize ücretsiz abone olun!