Margaret Dreier Robins: Kadın işçileri eğitmek için okul kurdu

Anne ve babası Almanya göçmeniydi. O, Brooklyn’de dünyaya geldi. Oy hakkı hareketini desteklemesinin yanı sıra kadın işçilerin sorunlarıyla da ilgileniyordu. Bu ilgi onu Kadın Sendikalar Birliği’nin başkanlığına ve Chicago Emek Federasyonu’nun yönetim kurulu üyeliğine kadar götürdü.
Paylaş:
Fitnat Durmuşoğlu
Fitnat Durmuşoğlu
fitnat.d@hotmail.com

Margaret Dreier, 6 Eylül 1868’de ABD’nin New York eyaletine bağlı Brooklyn’de doğdu. Ebeveynleri Theodor Dreier ve Dorthea, Almanya’dan göç etmişlerdi. Baba Theodor, 1849’da ABD’ye geldi ve bir İngiliz demir firmasının New York şubesine ortak oldu; ardından 1864’te kuzeni Dorthea ile evlendi. New York, Brooklyn Heights’ta yaşadılar ve dört çocukları oldu. Margaret, George Brackett özel okuluna gitti; çünkü ebeveynleri, geleneksel eğitimde sanat çalışmalarının ihmal edildiğine inanıyordu. Ancak hiçbir çocuğun üniversiteye gitmesine izin verilmedi. 

Margaret’ın şiddetli migren ağrıları vardı. 1894’te kendisine yorgunluk, kaygı ve depresyona da yol açan bir hastalık olan “gergin kalp” teşhisi kondu. Evden ayrılamadığı için zamanının çoğunu okuyarak geçiriyordu. 19 yaşında Brooklyn Hastanesi’nde hayır işleri yapmaya başladı ve kısa süre sonra kadınların oy hakkı hareketi ile ilgilenmeye başladı. Üzerinde durduğu bir başka konu ise kadınların çalışma koşullarıydı.

Kadın Sendikalar Birliği’ne katıldı

1902’de Kadın Belediye Birliği’nin (WML) lideri, sosyal reformcu Josephine Lowell ile tanıştı. Lowell, çalışan insanların çıkarlarını savunmak gerektiğini düşünen bir kadındı. “Çalışan insanların çıkarları çok önemlidir; çünkü onlar, tüm insanların çoğunluğunu oluştururlar. Onlara karşı hissedilen ve ifade edilen kayıtsızlık, cehalet ve sert tutumu korkunç buluyorum. Onlara yardım etmeye çalışmalıyız” diyordu. Ona göre toplumda suçun nedenlerinden biri de çalışanların hak ettiklerini alamamalarıydı. “Çalışan insanlar sahip olmaları gereken her şeye sahip olsaydı, yoksullar ve suçlular olmazdı. Onları batmadan önce kurtarmak, daha sonra hayatınızı suçlu avlamakla geçirmekten daha iyidir” anlayışı ile onların koşullarını iyileştirmeye çalışıyordu.Margaret, bir süre sonra Lowell’ın haklı olduğuna inanmaya başladı, o da bu konuda bir şeyler yapmak için Kadın Belediye Birliği’ne girdi. 

1904’te işçi haklarıyla daha fazla ilgilenmeye başlayan Margaret, diğer reform gruplarının üyeleriyle de tanıştı ve Aralık 1904’te Kadın Sendikalar Birliği’ne (WTUL) katıldı. Birliğin temel amacı, kadınları sendika üyeliğinin avantajları konusunda eğitmekti. Aynı zamanda kadınların daha iyi çalışma koşulları taleplerini destekleyip, kadın işçi sömürüsü konusunda farkındalığın artmasına yardımcı oluyordu. 

Margaret, bir süre sonra Frances Kellor ile kadın ev işçilerine barınma imkânı sağlayan New York Hane Halkı Araştırmaları Derneği’ni kurdu. 1905’te WTUL’ın New York şube başkanlığına getirildi. Aynı yıl, avukat ve sosyal hizmet görevlisi Raymond Robins ile evlendi. Bir süre Chicago’daki Hull House Brooksville ve Florida’daki Chinsegut Hill’de yaşadı. Yerel halka çeşitli konularda ücretsiz dersler veriyordu. 

Margaret, kısa sürede Kadın Sendikaları Birliği’nin önde gelen isimlerinden biri oldu. 1907’de ulusal örgütün başkanı seçildi ve 15 yıl bu görevi yaptı. Birliğin başkanı olarak, kadınların sendikalarda örgütlenmesine, kadın işçilerin eğitilmesine ve ilerici yasaların savunulmasına yardımcı oldu. Kadın işçileri örgütlenme ve liderlik becerileri konusunda eğitmek için kadın eğitim okulu kurdu.

Koruyucu yasalar için mücadele etti

1908’den sonra Chicago Emek Federasyonu‘nun yönetim kuruluna seçildi. 1910’da Uluslararası Kadın Konfeksiyon İşçileri’nin gerçekleştirdiği grevle birlikte bir dizi grevi destekledi ve bu grevlerde aktif oldu. Kadınların çalışma saatlerini sınırlayan koruyucu yasalar için mücadele etti ve en etkili döneminde birliğe başkanlık yaptı. 1915’te Illinois valisi tarafından kentin işsizlik komisyonuna atandı.

1919’da ilk Uluslararası Çalışan Kadınlar Kongresi’nin oluşturulmasında önemli bir rol oynadı. Rose Schneiderman ve Mary Anderson’ın Paris Barış Konferansı’na gitmesine ön ayak oldu. Burada kadın işçi liderleriyle birlikte ekim ayında Washington DC’de yapılacak olan Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) kongresine hazırlanmak için bir işçi kadın konferansı düzenlediler.

1924’te Margaret Dreier Robins emekli oldu ve 1925’te kocasıyla Florida’ya taşındı. Genç Hristiyan Kadınlar Derneği’nin (YWCA) ve ilk kütüphanenin kurulmasına yardım etti; yerel sanat yapımlarını destekleyerek hayırseverlik çalışmalarına devam etti.

21 Şubat 1945’te yaşama veda etti.

Kaynakça

Margaret Dreier Robins – Wikipedia

https://en.wikipedia.org

Margaret Dreier Robins – Spartacus Educational

https://spartacus-educational.com

Fotoğraflar: Library of Congress

Paylaş:

Benzer İçerikler

Gösterilecek içerik bulunamadı!
İçeriklerimizi kaçırmamak için e-posta bültenimize ücretsiz abone olun!