Sarah George Bagley: 10 saatlik iş günü için mücadele eden ve kazanan kadın

Çalışmaya Lowell’da tekstil işçisi olarak başladı. 19 yüzyılın ikinci yarısında buralarda kadınlar saatler boyu düşük ücretle, sağlıksız koşullarda çalışıyordu. Mücadele için dernek kurdular, gazete çıkardılar. “On Saat Hareketi” diye bir hareket başlatıp çalışma saatlerini yasal olarak indirdiler. O da ömrünün sonuna kadar mücadele edenlerdendi.
Paylaş:
Fitnat Durmuşoğlu
Fitnat Durmuşoğlu
fitnat.d@hotmail.com
Fitnat Durmuşoğlu   fitnat.d@hotmail.com

Çalışmaya Lowell’da tekstil işçisi olarak başladı. 19 yüzyılın ikinci yarısında buralarda kadınlar saatler boyu düşük ücretle, sağlıksız koşullarda çalışıyordu. Mücadele için dernek kurdular, gazete çıkardılar. “On Saat Hareketi” diye bir hareket başlatıp çalışma saatlerini yasal olarak indirdiler. O da ömrünün sonuna kadar mücadele edenlerdendi.

Sarah George Bagley, 19 Nisan 1806 yılında New Hampshire Candia’da, Rhoda Witham ve Nathan Bagley’in kızı olarak doğdu. Thomas ve Henry adında iki erkek ve Mary Jane adında bir kız kardeşi vardı. Yerel okullarda eğitim gördü. Annesi ve babası çiftçilik yapıyordu, arazi sattılar ve ailelerini geçindirmek için küçük bir tekstil dükkânı açtılar.

Sarah 1837 yılında gelişen sanayi şehri Lowell’a geldi ve burada Hamilton Manufacturing Company’de dokumacı olarak çalışmaya başladı. Toplu olarak Boston Associates olarak bilinen tekstil fabrikalarında çalışan kadın işçilerin aile dışında yaşaması alışılmadık bir durum olduğu için sokağa çıkma yasağına uyması ve her pazar kiliseye gitmesini şart koşan şirket pansiyonlarında kalması gerekiyordu. Aynı zamanda değirmen kızları diye adlandırılan kadın işçiler 12 saatlik iş gününe rağmen, Lowell’in sunduğu pek çok kültürel olanaktan yararlanabiliyordu: Kütüphaneler, konserler, konferanslar.

1840’lı yılların başlarında, seri üretime geçilmesine rağmen ücretlerde düşüş yaşandığı için tekstil işlerinde artan bir hoşnutsuzluk vardı. Aynı zamanda, kadınların pansiyon ücretleri artmıştı ve kadın sayısı, odabaşına dörtten altıya, bazen sekize çıkabiliyordu. Bagley de dâhil olmak üzere birçok kadın bu biçimde yaşamaktan şikayetçiydi. Bagley dokuma bölümünden daha temiz ve rahat olan giyim bölümüne geçti. Burada, dokuma kumaşın çerçevesini oluşan ipliklerin kolalanmasını denetledi. Yerel bir din adamı, değirmen kızlarının şiirlerini ve kurgularını yayınlamak için 1840 yılında Lowell Offer adlı aylık edebiyat dergisi yayınlamaya başladı. Sarah yerel bir Universalist kilisesinde yazı eğitimi almıştı bu dergiye hikâye ve makaleler yazdı. O sıralar fabrikalardaki çalışma koşulları daha da kötüleşiyordu. Bunun üzerine “Fabrika Hayatının Zevkleri” adlı bir hikâye yazdı. Bu zevkler, meleklerin ziyaretlerine benziyordu” dedi.

Kendi gazetelerini kurdular

1842 yılının sonlarında, Lowell’in tekstil devlerinden biri olan Middlesex Manufacturing Company, seri üretime geçti ve ardından yüzde 20’lik ücret kesintisi yaptı. 70 dokuma işçisi kadın bu durumu protesto ederek greve başladı. Hepsi işten atıldı ve kara listeye alındı. Middlesex dokumacılarının bu grevinden birkaç ay sonra Sarah, Hamilton Mills’den ayrıldı ve Middlesex Mills için dokumacı olarak çalışmaya başladı. 1842 ve 1844 yılları arasında, binden fazla tekstil işçisi, ücret kesintilerine neden olan ekonomik bir bunalım sonucunda Lowell’den ayrıldı. Aynı yıl mart ayında Lowell tekstil şirketleri erkeklerin koşullarını düzelterek ücretlerini de yükseltti, ama kadın işçilerin ücretleri yükselmedi.

Aralık 1844’te Sarah, beş kadınla birlikte “Kölelik Karşıtı Salon”da bir araya geldi. 10 saatlik iş günü ve sağlık koşullarını iyileştirmek için lobi yapmak amacıyla Amerika Birleşik Devletleri’nde çalışan kadınların ilk başarılı kuruluşlarından biri haline gelen Lowell Kadın İşçi Reformu Derneği’ni (LFLRA) kurdular. O zaman Lowell’deki kadınlar, sıcak hava fırınlarıyla ısıtılan fabrikalarda günde 11-13 saat çalışıyor ve hava sirkülâsyonu zayıf olan kalabalık pansiyonlarda yaşıyorlardı. Derneğe 1844 yılından Ocak 1847 yılına kadar başkan olarak hizmet vermeye devam etti. LFLRA’nın yaklaşık altı yüz üyeye ulaştığını gördü. Waltham, Fall River Massachusetts, Manchester, Nashua ve New Hampshire Dover’da Kadın İşçi Reformu Derneği’nin şubelerini örgütledi. Kadın işçiler tarafından yönetilen ve geniş bir okur kitlesine ulaşan kendi emek gazeteleri “The Voice of Industry” yayınladılar. Sarah yazar ve editör olarak sorumluluk üstlendi. Kadın İşçi Reformu Derneği’nin yanı sıra, Bagley ayrıca New England İşçi Derneğine (NEWA) sekreter olarak atandı. Lowell Dernekler Birliği’nin Başkan yardımcısıydı ve ağırlıklı olarak erkek gruplarda görev yaptı. Bagley’in politik bilinci onu aranan bir lider haline getirdi.

1845 yılında Sarah Bagley, fabrikadaki işçi kadınları daha güvenli çalışma koşulları ve daha kısa çalışma saatleri için bir dilekçe kampanyasına yönlendirdi. Massachusetts Yasama Meclisine on saatlik iş günü talep ederek dilekçe verdiler. Böylece “On Saat Hareketi” denilen hareket başlamış oldu. İşçi kadınların 2 bin 139 imzalı dilekçeleri, fabrika koşullarına ilişkin meclisin en erken yasal oturumlardan birine yol açtı. Temsilci William Schouler mecliste oturuma başkanlık etti. Schouler, kadınları tanıklık etmeye zorlayarak onları korkutmaya çalıştı. Kadınlar korkusuzca mecliste kısa yemek molalarını, pamuk tozu ve kandil dumanıyla kirlenmiş tehlikeli havayı ve uzun çalışma saatlerini anlattı. Temsilci William Schouler liderliğindeki oturum yasama organının “çalışma saatlerini” belirleme yetkisine sahip olmadığını ve 10 saatlik iş gününün şirketler ile tekstil işçileri arasında kararlaştırılması gerektiğini bildirdi. İşçiler öfkeliydi ve meclisi şirket tekellerine boyun eğmekle suçladı. Sarah “Haklarımız çiğnendiğinde ve milletvekillerimize boşuna başvurursak ne yapmalıyız? Sesimiz duyulmayacak mı?” dedi. Bir sonraki seçimde temsilci Schouler’ı yenmek için kampanya yürüttüler. Sonbahar seçimleri yaklaşıyordu ve fabrika kadınları tehditlerinde başarılı oldu. Schouler’ı itibarsızlaştırmak için çok çalıştılar. Sonuçlar geldiğinde, Schouler kaybetmişti. İşçi kadınlar seçmenlere ‘William Schouler’ı hak ettiği yere gönderdikleri’ için teşekkür ettiler. Daha fazla dilekçe daha fazla oturuma yol açtı ama Yasama Meclisinden herhangi bir karar çıkmadı.

Çalışma saatleri azaltıldı

Sarah ve arkadaşları, on saatlik iş günü için eyalet meclisine dilekçeler göndermeye devam ettiler. Massachusetts’in her yerinden 10 binden fazla imza topladılar ve sadece Lowell’in çalışan kadın ve erkeklerinden 2 binden fazla imza vardı. Çalışma koşullarını araştırmak için tekrar duruşmalar yapıldı ve Massachusetts Yasama Meclisi bir kez daha harekete geçmeyi reddetti. Aynı zamanda, “On Saat Hareketi” New England ve Orta Atlantik’teki yakın eyaletlere yayıldı. Lowell tekstil şirketleri üzerindeki siyasi baskı o kadar büyüktü ki, 1847 yılında fabrikalar işgününü 30 dakika kısalttı. Sonraki yıllarda, Pennsylvania ve Delaware de dâhil olmak üzere bu eyaletlerin birçoğundaki değirmen işçileri başarılı bir şekilde pazarlık yaptı, yasalar çıkardı ve iş gününü 10 saate indirdi.

1846 yılı, Bagley ve Kadın İşçi Reformu Derneği için yoğun geçti. Sarah, New England’da işçileri işe almak, FLRA ve NEWA’nın bölümlerini organize etmek için seyahat etti. Aynı zamanda çok sayıda toplu sözleşmeye katıldı. İşin hızlandırılması ve parça başı ücret indirimi için bir kampanya başlattı, işçiler için ders dizisi oluşturdu. Cehalet ve sefaleti kınayan broşürler kaleme aldı.

Haziran 1846’da Bagley, “Endüstrinin Sesi‘ gazetesinin yeni editörü John Allen ile gazetenin çıkarılmasında kadınların rolü konusunda anlaşmazlığa düştü. 1847 yılının başlarında, Kadın İşçi Reformu ve Karşılıklı Yardımlaşma Derneği’nden (eski adıyla LFLRA) ayrıldı. Aynı yıl Sarah, Springfield, Massachusetts’teki manyetik telgraf ofisini yönetmek için sözleşme imzaladı. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki ilk kadın telgraf operatörü oldu. İki yıl boyunca Lowell ve ardından Springfield, MA’daki telgraf operasyonlarından sorumlu oldu. Sadece mesajlara dokunmakla kalmadı, insanların mesajlarını ve mektuplarını yazmalarına da yardım etti. Kazancının erkeklerin kazandığının dörtte üçü olduğunu öğrenince istifa etti. “Dünya mevcut düzenlemeden oldukça memnun ve biz ancak böyle bir duruma itiraz edebiliriz,” diye arkadaşına yakındı. Aynı yıl Kendi Kendini Öğreten Adamların Biyografisi adlı bir kitap yayınladı.

Homeopatiye merak sardı

1848 yılında Lowell’a döndü, Hamilton Mills için çalıştı ve para biriktirmek için erkek kardeşiyle birlikte yaşadı. Dokuma bölümünde beş ay çalıştı. Bu dönemde, yerel aktivistlerle mali sıkıntı ve devam eden çatışmalarla mücadele etti. Bir arkadaşına şunları söyledi: “Kamu yararına çalışmalarım neredeyse sona ermiş gibi hissediyorum. Zaman alıyor ama bu benim tek yolum. Karşılayamayacağım kadar para gerekiyor.” Lowell’deyken New England’ı dolaştı, sağlık hizmetleri, çalışma koşulları, hapishane reformu ve kadın hakları hakkında yazdı. 1849 yılında, Quaker’larla Rosine Association’un yönetici sekreteri olarak çalıştığı Philadelphia’ya gitti, “fahişeler” ve dezavantajlı genç kadınlar için güvenli bir yer sağladı. Rosine Association ile kadınlara elbise biçmeyi öğretti. Philadelphia’dayken James Durno ile tanıştı ve 13 Kasım 1850 yılında evlendi.

1851 yılında Sarah George Bagley ve kocası James Durno, Albany NY’ye taşındı ve homeopatik doktor olarak çalışmaya başladı. O zamanlar, homeopatik sağlık bakımı, bazı tanınmış doktorların uyguladığı daha radikal tedaviler yerine şifalı otlar ve ilaçlar kullanan yeni bir tıp alanıydı. Sarah, öncelikle kadınlar ve çocuklarla ilgilenerek homeopatiye başladı. Bitkisel ilaçlar ve Durno Nezle Enfiyesi ürettiler. 1867 yılında Sarah ve James imalat şirketlerini New York’a taşıdılar ve Brooklyn Heights’ta büyük bir evde yaşadılar. James 1873 yılında öldü. Kocasının ölümünden sonra Sarah seyahat etti, sonunda Philadelphia’ya döndü ve orada 1889 yılında vefat etti. Laurel Hill Mezarlığı’ndaki Lloyd Bowers Hoppin Family Lot’a gömüldü. Bazı kaynaklarda gömüldüğü yerin bilinmediği belirtiliyor. Ölüm tarihi de farklılıklar gösteriyor. (1887 -1888)

Kaynak

Sarah Bagley – Lowell – National Park Service https://www.nps.gov›

Sarah G. Bagley | American labour organizer – Encyclopedia… https://www.britannica.com 

Sarah Bagley and Early Feminism – PROJECTS http://projects.leadr.msu.edu ›

Sarah Bagley Avenges the New England Mill Girls https://www.newenglandhistoricalsociety.com

No. 1245: Sarah Bagley – University of Houston https://www.uh.edu › 

Sarah Bagley, the Voice of America’s Early Women’s… https://www.atlasobscura.com ›

Sarah G. Bagley – The Town & the City – LibGuides – UMass… https://libguides. uml. Edu 

Lowell History: Sarah George Bagley – LibGuides https://libguides. uml. Edu

Bagley, Sarah (b. 1806) | Encyclopedia.com https://www.encyclopedia.com 

Paylaş:

Benzer İçerikler

Almanya’da birinci dalga feminizmin önde gelen isimleri arasında yer alan Minna Cauer, kız çocuklarının eğitimini, kadınların istihdam ve oy haklarını savundu. Sayısız kadın derneğinin yönetiminde yer aldı… Kadın Hareketi Dergisi’ni çıkardı, burada eşit haklar konusunda yazılar yazdı. 60’lı yaşlarının sonunda bile konferanstan konferansa koşturuyordu.
İçeriklerimizi kaçırmamak için e-posta bültenimize ücretsiz abone olun!