TÜİK’e göre genç kadınlar mutlu!

Ülkede çalışabilir durumdaki genç kadınların yüzde 50’si işsiz. Geliri yok. Sosyal devlet de olmayınca temel ihtiyaçlarını aile desteği ile çözmek zorundalar. Tatile gitmek, flört etmek, kendi hayatını kurmak genç kadınların önemli kısmı için rüya. İşte TÜİK, bu gerçekleri gizlemek için “Genç kadınlar mutlu” palavrası atıyor.
Paylaş:
Gülfer Akkaya
Gülfer Akkaya
akkayagulfer@gmail.com

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), “İstatistiklerle Gençlik, 2021” adlı “araştırma” sonucunu yayımladı. Sen hâlâ TÜİK verilerine bakıyor musun diyorsanız, evet bakıyorum. Güvendiğimden değil, hiç güvenmiyorum. Gerçekleri açıklamak yerine iktidar lehine algı yönetimine soyunmuş TÜİK’e söylediğinden değil, söylediğinin tersinden bakıyorum. Böylece örtülmeye çalışılan gerçeği görüveriyorum.

TÜİK bu araştırmada Türkiye’de genç kadınlar mutlu sonucuna ulaşmış.

“Yaşam memnuniyeti araştırması sonuçlarına göre 18-24 yaş grubundaki genç nüfus içinde kendini mutlu olarak beyan edenlerin oranı 2020 yılında yüzde 47,2 iken 2021 yılında yüzde 44,5 oldu. Mutluluk oranı, 2021 yılında genç erkeklerde yüzde 38,2, genç kadınlarda ise yüzde 51,0 olarak gerçekleşti.”

TÜİK’e göre her iki genç kadından biri mutlu. Durumları genç kadınlardan nispeten daha iyi görünen genç erkekler daha mutsuz.

TÜİK niye gençlerin mutluluğu ile alakalı? Ülkede en yüksek işsizliği gençler yaşıyor ve bunu en iyi TÜİK biliyor. Bu nedenle düzenli olarak yaptığı araştırmalarla ulaştığı devasa işsizlik gerçeğini toplumdan gizlemek için rakamlarla oynuyor. Gerçeği manipüle ediyor.

Diğer işsizliklerin yanı sıra genç işsizliğin ulaştığı boyutlar uzun süredir gündemde. Her fırsatta bu konuda acil önlem alınması gerektiği söyleniyor. Kadınlara 3-5 çocuk doğurun diye yıllarca bağıranlar, şimdi o çocuklar büyüyüp genç olunca onlara iş, aş vermek yerine işsizlik, açlık veriyor. Şükredin deniyor. Sabredin deniyor.

AKP iktidarının yürüttüğü emekçi düşmanı politikalar sermayeye ülke tarihinde görmediği kârı sağladı. Yine bu dönem milyoner sayısı katlanarak arttı. İşçileri, emekçileri en zor koşullarda ve olabildiğince düşük ücretlerle çalışmaya mahkûm etti iktidar. İşçilerin hakları art arda gasp edildi. Oluşturdukları işsizler ordusunu çalışanlara sopa diye gösteriyorlar.

Gençleri hiç görülmediği kadar işsiz ve çaresiz bıraktılar. Eğitimlisi eğitimsizi çareyi ülke dışına kaçmakta buldu. Gençler yurtdışına gitmiyor, kaçıyor. Kaçamayanlarsa nasıl kaçabilirim diye çabalıyor, yol yordam arıyor. Yurtdışındaki akrabalar, arkadaşlar yoklanıyor; yurtdışında eğitimine devam etmek adı altında, evlilik vb. yöntemlerle ülkeden çıkmaya çalışıyorlar.

Gelecek kaygısı olunca, değersizleştirme olunca gençler çareyi ülkeyi terk etmekte buluyor.

Genç işsizliğinde de kabak kadınların başına patlıyor. TÜİK ise bu gerçeği manipüle etmek için kolları sıvamış.

Her iki genç kadından biri işsiz

TÜİK’in “ulaştığı” mutlu genç kadınlara DİSK-AR ulaşamamış. DİSK-AR’a göre durum şöyle:

“Kayıtlı Tam Zamanlı İstihdam (KATİ) sadece 20,8 milyon!

2022’nin 1’inci çeyreğinde geniş tanımlı işsiz sayısı 8,3 milyonu aştı!

Her 100 kadından 18’i kayıtlı ve tam zamanlı istihdamda!

Gençlerde geniş tanımlı işsizlik oranı yüzde 41!

Her iki genç kadından biri işsiz!”

Yani çalışabilir durumdaki genç kadınların yüzde 50’si işsiz. Geliri yok. Sosyal devlet de olmayınca temel ihtiyaçlarını aile desteği ile çözmek zorundalar.

Tatile gitmek, flört etmek (flört etmek için de para gerekli, bu başka yazının konusu olsun), istediklerini satın almak, işyeri açmak, kendi hayatını kurmak genç kadınların önemli kısmı için rüya. Başka ülkelerdeki genç kadınlardan çok geride bir yerden hayatlarını başlatmak zorundalar. Çoğu evliliğe mahkûm olacak.

Kimliğini, hayallerini, isteklerini oluşturamamak, sürekli bastırmak zorunda kalan genç kadınlar ordusu oluşuyor ülkede.

İktidarın cinsiyetçi politikaları yüksek sayıda genç kadını işsizleştirirken genç kadınlar ne mutlu ne de geleceklerini güvende görüyor. Mutlu olanlar AKP’ye yakın ballı çevreler, tarikatlar ve kâr ettikçe eden sermaye.

İnsanlar kaygılı, yüzleri gülmüyor. Antidepresan kullanımı artmış, halk sağlığını tehdit eden boyutlara ulaşmış durumda.

Dertleri algı oluşturmak

Bu gerçekleri gizlemek için TÜİK “Genç kadınlar mutlu” palavrası atıyor. Seçimler yaklaşıyor, tabii bu arada baskın seçim ihtimali de var. Seçimlerde gençlerin oyları etkili olacak. İktidarın kadın düşmanı politikalarının kadınlara nelere mal olduğunun bizzat yaşayarak farkında genç kadınlar. TÜİK bunları bildiği için algı oluşturma derdinde.

İnsanların durumu böyleyken birilerinin gözlerinden mutluluk fışkırıyor, ışıklar saçılıyor. Onlara göre ekonomi tıkırında.

TÜİK manipülasyonlarına devam etsin. Kadınlar kendilerini eve göndermeye çalışanları yendiklerinde sadece TÜİK’in yalanlarını yok etmiş olmayacaklar. Bu kurumlarda yönetici olacaklar, işçi emekçi olacaklar. Kadınlarla ve toplumla ilgili hakikatleri bulup sorunların çözülmesine katkı sağlayacaklar.

Kaynaklar:

https://data.tuik.gov.tr/Bulten/Index?p=Istatistiklerle-Genclik-2021-45634

http://disk.org.tr/2022/05/calisabilir-64-milyonun-sadece-208-milyonu-kayitli-tam-zamanli-istihdamda/

https://www.cumhuriyet.com.tr/turkiye/turkiyede-antidepresan-kullanimi-2021-yilinda-artti-1902605

Paylaş:

Benzer İçerikler

Gösterilecek içerik bulunamadı!
İçeriklerimizi kaçırmamak için e-posta bültenimize ücretsiz abone olun!