UNIA Kadın Konferansı yapıldı: “Hep birlikte feminist bir geleceğe doğru”

İsviçre Hizmet Sendikaları Birliği’nin (UNIA) Kadın Konferansı, 25 Mayıs’ta, Solothurn’da yapıldı. Konferansta UNIA delegesi 140 kadın son birkaç yılın kadın hareketini değerlendirdi. Feminist toplu iş sözleşme çağrısında bulunan kadınlar, işyerinde şiddet ve cinsel tacize karşı bir kampanya örgütleme kararı aldılar.
Paylaş:
Necla Akgökçe
Necla Akgökçe
nakgokce@gmail.com

Kadınlara ait temel sorunların tartışıldığı konferansta alınan kararlar doğrultusunda UNIA üyesi kadınlar 14 Haziran ve 12 Eylül tarihlerinde sokağa çıkacaklar.

Konferansta katılımcılar toplu sözleşme görüşmelerinde feminist talepleri dile getirecek bir rehber hazırlanmasına karar verdi. Amaç, toplu sözleşmelerin çerçevesine genişleterek bunlara kadın ihtiyaç ve taleplerini dahil etmek ve toplu sözleşme görüşmelerine kadın temsilcilerin de katılmasını sağlamak. Sendika, örgüt yapısı gereği konferansta alınan kadın kararlarını aynen uyguluyor.

2019’dan bu yana İsviçre’de binlerce kadın, kadın grevlerinde ve feminist eylemlerde sokaklara çıktı ve birçok kanton ve şehirde emekli aylıklarında yapılan değişiklikleri ve yetersiz asgari ücret uygulamalarını protesto etti ve eylemler sonucunda bu konularda bazı ilerlemeler kaydedildi. Bununla birlikte, pek çok feminist talep yerinde saymaya devam ediyor ve özellikle de BVG 21’in oylamaya sunulmasıyla kadınların emekli maaşları baskı altına alındı. Sendikalı kadınlar bu konuda da değişime ihtiyaç olduğunu düşünüyorlar.

Feminist mücadele sendikal mücadeledir

UNIA Merkez Fırsat Eşitliği Sekreteri Aude Span konferansta yaptığı konuşmada: “Kadın oranının yüksek olduğu sektörlerde çalışmak küçümseniyor ve kadınlara düşük ücret veriliyor. İşçilerin yarısı ayda 4 bin 126 Franktan az kazanıyor ve kadınların evde yaptığı ücretsiz işler göz ardı ediliyor. Daha feminist toplu sözleşmelerle mesleki eğitim almış işçiler için özellikle de korunmayan tipik kadın sektörlerinde en az 5 bin Franklık ücret için mücadele veriyoruz.” diyerek, ücret ayrımcılığına karşı mücadelenin altını çizdi.

İsviçre’de üç kadından biri işyerinde cinsel tacize uğruyor, beşte biri ise istenmeyen cinsel sataşma ve baskıya maruz kalıyor ve her iki haftada bir, bir kadın eşi veya eski eşi tarafından öldürülüyor.  Bu nedenle kadına yönelik iş yeri ve eviçi şiddetini de ele alan konferans katılımcıları, işyerinde cinsel şiddete ve ayrımcılığa karşı bir sendikal kampanya yapmayı da tartıştılar.

Tartışmaların ardından UNIA Merkez Kadın Komisyonu Başkanı seçilen Grazia Prezioso: “Sendikadaki cinsel tacizi tartışıyoruz çünkü hem çalışanlar hem de işverenler arasında kültürel bir değişim yaratmak önemli. Vaka sayısını azaltmak için neyin cinsel taciz olduğu konusunda eğitimler yapmalıyız. Bu bir adalet ve hakkaniyet meselesidir.” dedi.

UNIA Kadın Konferansı sonunda sendikacı kadınlar, kadınları 14 Haziran’da yapılacak olan kadın grevine ve 21 Eylül’deki ücret mitingine katılmaya çağırdılar.

Kaynak: https://unia.ch/de/aktuell/aktuell/artikel/a/21039

Paylaş:

Benzer İçerikler

Sağlık sistemi zayıf olan ve bulaşıcı hastalıklarla boğuşan Asya toplumlarına hayati sağlık hizmetleri sunan sağlık emekçisi kadınlar, yaptıkları işin toplumsal cinsiyete dayalı değersizleştirme nedeniyle iş olarak görülmediğini belirterek kampanya başlattılar. Feminist araştırmacı Trimata Chakma konu ile ilgili Nepal’de Kadın Toplum Sağlığı Gönüllüleri’nden Basanti ve Gita ile konuştu.
İnşaat ve Ağaç İşçileri Enternasyonali (BWI )* internet sitelerinde Afrika ve Ortadoğu kadınlarıyla ilgili bir dizi yazı çerçevesinde Tunus Ağaç ve İnşaat İşleri Sendikası (FGBB) ilk kadın yöneticisi ve sendika aktivisti Amal Mannai’nin hikayesine yer verdi. Bu kadın sendikacıyı biz de tanıyalım istedik.
İçeriklerimizi kaçırmamak için e-posta bültenimize ücretsiz abone olun!