UNISON Hukuk Departmanın başında ilk Siyah ve Asyalı kadın

UNISON’da olduğu kadar Birleşik Krallık'ta da bir ilk yaşandı. Shantha David, sendikanın hukuk ekibine başkanlık eden ilk Siyah veya ilk Asyalı kadın oldu.
Paylaş:
Çeviri: Serap Güre

Kadınların mücadelesi ile sendikalardaki ırkçılık ve cinsiyetçilik görünür olmaya başladı ve bu  durum örgütlenme anlayışı ve modellerinde de değişimlere yol açıyor.  Geçtiğimiz günlerde İngiliz Kamu Sendikaları Birliği (UNISON)da olduğu kadar Birleşik Krallık’ta da bir ilk yaşandı. Shantha David, sendikanın hukuk ekibine başkanlık eden ilk Siyah veya ilk Asyalı kadın oldu.

Black History (Siyahların Tarihi) ayında bugünün tarihini yazan insanları kutluyoruz. UNISON’da tarih yazan birçok Siyah kadından biri olan Shantha David ile eşitlik mücadelesini, üyelerin hayatlarını daha iyi hale getirmeye nasıl yardımcı olduğunu ve özellikle değiştirdikleri yasanın hikayesini öğrenmek için konuştuk.

Shantha, UNISON hukuk ekibinin başında olmaktan neden gurur duyuyorsun?

Küçük bir ekibiz, ancak stratejik, çığır açan ve son teknoloji davalarını yürüten ve üyelerimiz için kapsamlı yasal hizmet veren ödüllü bir ekibiz.

Yüksek Mahkeme’de yürüttüğümüz iş mahkemesi ücretlerini ortadan kaldıran dört yıllık mücadelemizden, düşük ücretli evde çalışan bakım işçileri için ücret hesaplama standardını belirleyen son ulusal düzeydeki asgari ücret zaferimize kadar, üyelerimiz için birçok başarı elde ettik. Yanlış hesaplanmış yıllık izin ödemeleri nedeniyle okullarda dönem-zamanlı çalışan üyeler için 55 milyon sterlin kazandık ve (artmaya devam ediyor).

Bu ödül, emsal teşkil eden tüm Yargıtay kararlarımızı, eşit ücret, çalışma süresi ve yıllık izin ücretini unutmamak içindir.

Elde ettiğimiz yasal kararlar Birleşik Krallık’ta çoğunlukla düşük ücretli işçilerin hayatlarını değiştirdi ve amacımıza ulaştık.

Bütün bunlara ek olarak, üyelerimiz için adalete erişimi sağlayan kampanyaların ön saflarında yer aldık ve hükümetin işverenlere yönelik adaletsizliklerle mücadeleyi zorlaştıracak daha sert değişikliklerinin etkilerini aktif mücadelemizle en aza indirdik.

Bu nedenle hukuk birimleri, UNISON’a yeni işçilerin üye olmasının ana nedenlerinden biri olmaya devam etmektedir.

Başarını kutluyoruz ama neden hukuk mesleğinin zirvesinde daha fazla Siyah kadın yok?

Evet, meslekte gerçekten biraz yeniyiz. Stephanie Boyce geçen hafta İngiltere ve Galler Hukuk Cemiyeti’nin 177. başkanı olarak göreve başladı – ve o sadece bu göreve gelen altıncı kadın ve ilk siyah kişi.

Bu bir ilerleme olsa da, gidecek daha çok uzun yolumuz var.

Hepimiz bu değişikliği yapmaktan sorumluyuz. ‘Nitelikli” görevlere  erişim toplumun tüm kesimlerine açık olması gerekir – artık değişim başladı çünkü sistemin niteliği ancak yeni değişti.

Toplumun çocuk bakımını, bakım sorumluluklarını  tüm cinsiyetler için eşit derecede önemli olarak görmesini sağlamalıyız, böylece işte kariyer yapmanın ertelenmesi veya ulaşılamaz olması sadece bir kadın sorunu olmayacak. Renkli kadınlar için rol modelleri görmek önemlidir.

Hukuk Topluluğunun Irkları İçerme raporu, siyah avukatların mesleğin yüzde 3’ünü, Asyalı avukatların ise yüzde 10’unu oluşturduğunu gösterdi. Siyah veya Asyalı avukatların küçük veya bölgesel firmalara ya da kendi işlerine yönelmesiyle, büyük şehirlerdeki şirketlerde yer alma oranları düşüktür.

UNISON hukuk ekibi olarak öne çıkan başarınız nedir?

Dört yıldan uzun süredir UNISON adına yürüttüğüm İstihdam Mahkemesi ücretleri davası olmalı.

Lord Chancellor tarafından dayatılan, iş mahkemelerine ve iş temyiz mahkemelerine talepte bulunmak için uygulanan Harçlar Düzeninin yasallığına itiraz ettik. Birkaç duruşmadan sonra, Birleşik Krallık ve Kuzey İrlanda’daki en yüksek mahkeme olan Birleşik Krallık Yüksek Mahkemesi, adalete erişim üzerindeki caydırıcı etkileri nedeniyle harç rejiminin yasa dışı olduğuna ve hükümetin 35 milyon sterlinlik ücretleri bireylere geri ödemesi gerektiğine karar verdi. (veya sendikalara ve onlar adına temsil eden diğerlerine).

Bu davada büyülü olan şey, Yüksek Mahkeme’nin, hukukun üstünlüğü için gerekli olan ve Magna Carta tarafından güvence altına alınan mahkemelere erişim anayasal hakkının Harçlar Düzeni tarafından ihlal edildiği ilkesini benimsemesiydi.

Esasen, Harçlar Düzeninin, hukukun adalete erişim hakkına hukuka aykırı bir müdahale olduğu ve ayrıca AB hukuku tarafından tanınan hakların ihlaline karşı etkili bir çözüm sağlayamadığı ve kadınlara karşı dolaylı olarak ayrımcılık yaptığı için uygulanmasının hukuka aykırı olduğu tespit edildi.

Manşetlerde öne çıkanları bir kenara bırakırsak, en sık görülen durumlar nelerdir?

Kişisel yaralanmalar, trafik kazaları, hukuka aykırı işten çıkarma, hukuka aykırı ücret kesintileri ve ayrımcılık, genel olarak üyeler adına açılan kişisel yaralanma ve iş hukuku davalarıdır.

Şu anda UNISON tarafından iş mahkemelerinde yürütülen iş mahkemesi davalarının yüzde 21’i ırk ayrımcılığı iddialarını içeriyor. Sendika olarak bizim için büyük bir başarıdır.

Siyahların Tarihi Ayı olduğu için, işyerinde ırk ayrımcılığı davalarında ve belirli ırk ayrımcılığı davalarında ırkçılığa meydan okuma baskısını asla unutmamakla birlikte, özellikle ırkçı olaylar incelikli ve çoğu zaman somut olmadığı için kanıtlamanın zor olduğunu belirtmekte fayda var.

Yasanın kapsamı, aynı ırktan olmayan birine kıyasla daha az lehte muamele göstermenizi gerektirir. Bir ırkçılık iddiası getirmek, iddiayı getirenlerin ısrarını gerektirir, çünkü tam katılımları gerekir, konunun onları nasıl etkilediğinin ayrıntıları ve ayrımcılık eylemlerini gösteren iyi kanıtlar olmalı.

Bir avukatın yapabileceği çok şey var – UNISON’un tamamına ihtiyaç var. Üye, şube veya bölge ya da merkez ofisten biri olsanız da hepimiz UNISON’uz. Herkesin davaya tam katılımı ve sahiplenmesi, kazanma ve kaybetme arasındaki farkı belirler.

UNISON üyelerinin bu durumla yüzleşmemesi için neyin değişmesi gerekiyor?

1976 Irk İlişkileri Yasası yürürlüğe girdiğinde, doğru yönde atılmış bir adımdı, ancak daha önce de söylediğim gibi, mevcut yasal çerçeve ırk ayrımcılığı eylemlerini kolayca tanımlamıyor.

Kamu sektöründe eşitlik şartlarını ele alır ve neler yapıldığına bakarsak. Eşitlik ve İnsan Hakları Komisyonu, ayrımcılığın kurumsal başarısızlıklarını tespit etme ve cezalandırma konusunda yavaş olmuştur. Bazı kuruluşlar proaktif olarak eşitliği sağlamaya çalışır. Diğerleri, bir kişinin gerçek deneyimini dinlemek yerine, kendi kendini denetlemekten kaçınır, kötü davranışlar için mazeretler uydurur veya mazeretler bulur.

Bu, mücadeleyi bıraktığımız anlamına gelmez, ancak ayrımcılık hakkında konuşmaya devam ettiğimiz, en azından herkesin eşitlik eğitimi almasını sağladığımız ve ayrımcılığa maruz kalanları desteklediğimiz anlamına gelir. Hepimiz sorumluyuz ve kalıcı bir değişim sağlamak için hepimizin birlikte çalışması gerekiyor.

Bazen zor olmalı. Devam etmeni sağlayan nedir?

Biz yapmazsak hiç kimse yapmaz.

Şimdi 20 yaşındaki halinize ne söylemek isterdiniz?

Büyük düşün. Daha fazla uyu. Daha az endişelen. Ve şu saçma sapan topukluları giymeyi bırak!

https://www.unison.org.uk/news/article/2021/10/making-legal-history-every-month/

Paylaş:

Benzer İçerikler

Gösterilecek içerik bulunamadı!
İçeriklerimizi kaçırmamak için e-posta bültenimize ücretsiz abone olun!