ILO 190 her yerde

Latin Amerika’da 2021 yılının başından bu yana birçok ülke Çalışma yaşamında şiddet ve tacizin ortadan kaldırılmasına yönelik ILO’nun 190 Sayılı Sözleşmesini imzaladı.
Paylaş:
Haber Merkezi

Latin Amerika’da 2021 yılının başından bu yana birçok ülke Çalışma yaşamında şiddet ve tacizin ortadan kaldırılmasına yönelik ILO’nun 190 Sayılı Sözleşmesini imzaladı.

Latin Amerika’da sendikalar ILO 190’nın imzalanması için çalışmalarına devam ederken, 17 Ocak’ta Ekvator ILO 190’nı oylamaya sunduktan sonra büyük bir çoğunlukla onayladı. Sözleşmenin onaylanmasında Özgür İşçi Sendikaları Konfederasyonu ((CEOSL)’nin üyesi olan Ulusal Ev İşçileri Sendikası’nın yürüttüğü geniş kampanya büyük rol oynadı.  Kampanyanın başarısında Ulusal Eşitlik Konseyi, BM Ekvator,  Simon Bolivar Andean Üniversitesi ile yapılan işbirliklerinin de önemi büyüktü.

26 Ocakta ise Şili’de de ILO190 ve 206 sayılı Tavsiye Kararının benimsenmesi için hangi adımların atılacağına ilişkin yasa taslağı oylamaya sunularak kabul edildi. CUT’un bu konuda yürüttüğü #TrabajoSinViolencia Kampanyasını  Uluslararası Sendikalar Konfederasyonu ve Şili Friedrich Ebert Vakfı (FES ) de destekledi. Latin Amerika’da daha pek çok ülke ILO190’nı gündemine aldı.

11 Ocak’ta ise Güney Afrika Devlet Başkanı Cyril Ramaphosa, sözleşmeyi onaylama sözü vermişti.

Sendikalar çaba sarfetti

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Çalışma yaşamındaki şiddet bu ülkelerdeki kadınların yaşamını olumsuz etkiliyor.  Industriall üyeleri sendikalar ILO190 konusunda bir süredir kampanyalar yürütüyorlar.

Araştırma raporları pandemi döneminde evlere kapanmayla birlikte kadına yönelik şiddetin patladığını gösteriyor.

Industriall Toplumsal Cinsiyet Çalışmaları Koordinatörü   Armelle Seby konuyla ilgili bir açıklama yaparak  “ Salgında kadına yönelik şiddetle mücadele daha acil hale geldi. Sendikalar ILO190’nın onaylanması için her yerde çaba sarf ediyorlar. Bazı ülkelerde sendikaların yürüttüğü kampanyalar gerçekten de fark yaratarak, sonuç verdi” dedi.

Paylaş:

Benzer İçerikler

Uluslararası Sendikalar Konfederasyonu’nun (ITUC) araştırmasına göre, hükümetlerin yüzde 68’i ILO’nun 190 sayılı Şiddet ve Taciz Sözleşmesi’ni destekliyor. İşverenlerde ise bu oran yalnızca yüzde 42. Gelecek yılın sonuna kadar 50 hükümetin sözleşmeyi onaylamış olması bekleniyor.
Son olarak El Salvador, Peru ve Orta Afrika Cumhuriyeti, ILO’nun 190 sayılı Şiddet ve Taciz Sözleşmesi’ni imzaladı. El Salvador’da sendikalar ILO 190 için birlikte hareket etti, kongre üzerinde baskı kurmayı başardı.
İçeriklerimizi kaçırmamak için e-posta bültenimize ücretsiz abone olun!