ILO 190 her yerde

Latin Amerika’da 2021 yılının başından bu yana birçok ülke Çalışma yaşamında şiddet ve tacizin ortadan kaldırılmasına yönelik ILO’nun 190 Sayılı Sözleşmesini imzaladı.
Paylaş:
Haber Merkezi

Latin Amerika’da 2021 yılının başından bu yana birçok ülke Çalışma yaşamında şiddet ve tacizin ortadan kaldırılmasına yönelik ILO’nun 190 Sayılı Sözleşmesini imzaladı.

Latin Amerika’da sendikalar ILO 190’nın imzalanması için çalışmalarına devam ederken, 17 Ocak’ta Ekvator ILO 190’nı oylamaya sunduktan sonra büyük bir çoğunlukla onayladı. Sözleşmenin onaylanmasında Özgür İşçi Sendikaları Konfederasyonu ((CEOSL)’nin üyesi olan Ulusal Ev İşçileri Sendikası’nın yürüttüğü geniş kampanya büyük rol oynadı.  Kampanyanın başarısında Ulusal Eşitlik Konseyi, BM Ekvator,  Simon Bolivar Andean Üniversitesi ile yapılan işbirliklerinin de önemi büyüktü.

26 Ocakta ise Şili’de de ILO190 ve 206 sayılı Tavsiye Kararının benimsenmesi için hangi adımların atılacağına ilişkin yasa taslağı oylamaya sunularak kabul edildi. CUT’un bu konuda yürüttüğü #TrabajoSinViolencia Kampanyasını  Uluslararası Sendikalar Konfederasyonu ve Şili Friedrich Ebert Vakfı (FES ) de destekledi. Latin Amerika’da daha pek çok ülke ILO190’nı gündemine aldı.

11 Ocak’ta ise Güney Afrika Devlet Başkanı Cyril Ramaphosa, sözleşmeyi onaylama sözü vermişti.

Sendikalar çaba sarfetti

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Çalışma yaşamındaki şiddet bu ülkelerdeki kadınların yaşamını olumsuz etkiliyor.  Industriall üyeleri sendikalar ILO190 konusunda bir süredir kampanyalar yürütüyorlar.

Araştırma raporları pandemi döneminde evlere kapanmayla birlikte kadına yönelik şiddetin patladığını gösteriyor.

Industriall Toplumsal Cinsiyet Çalışmaları Koordinatörü   Armelle Seby konuyla ilgili bir açıklama yaparak  “ Salgında kadına yönelik şiddetle mücadele daha acil hale geldi. Sendikalar ILO190’nın onaylanması için her yerde çaba sarf ediyorlar. Bazı ülkelerde sendikaların yürüttüğü kampanyalar gerçekten de fark yaratarak, sonuç verdi” dedi.

Paylaş:

Benzer İçerikler

ITUC raporuna göre, çoğu ülkede sendikalar ILO 190 için birlikte mücadele ediyor. Birçok ülkede ise feminist/kadın hareketi ve STK’lerin de içinde yer aldığı daha geniş ittifaklar kuruluyor. Toplu sözleşmelerini ILO 190 ile uyumlu hale getiren sendikalar, şiddet ve tacize karşı daha etkin yasalar için de mücadeleyi yükseltiyor.
Özel Sektör Öğretmenleri Sendikası yeni kurulmuş bağımsız sendikalar içinde eylemleri ile dikkat çekiyor. Sendika uzun bir hazırlık sürecinden sonra geçtiğimiz günlerde kadın komisyonunu da oluşturdu. Kreş, eşdeğerde işe eşit ücret gibi patronları zorlayacak somut talepleri başlangıçtan itibaren sendikal mücadelenin konusu haline getirerek, önemli adımlar atıyorlar.
Paraguay’da Küresel Eğitim Sendikası’nın çağrısıyla bir araya gelen Paraguay Eğitim Sendikası ve Latin Amerika Eğitimciler Sendikası’nın kadın üyeleri, düzenledikleri çalıştayla ILO 190 kampanyasını başlattı.
Uluslararası Sendikalar Konfederasyonu’nun (ITUC) araştırmasına göre, hükümetlerin yüzde 68’i ILO’nun 190 sayılı Şiddet ve Taciz Sözleşmesi’ni destekliyor. İşverenlerde ise bu oran yalnızca yüzde 42. Gelecek yılın sonuna kadar 50 hükümetin sözleşmeyi onaylamış olması bekleniyor.
İçeriklerimizi kaçırmamak için e-posta bültenimize ücretsiz abone olun!