ILO 190, Paraguay eğitim sendikalarının gündeminde

Paraguay’da Küresel Eğitim Sendikası’nın çağrısıyla bir araya gelen Paraguay Eğitim Sendikası ve Latin Amerika Eğitimciler Sendikası’nın kadın üyeleri, düzenledikleri çalıştayla ILO 190 kampanyasını başlattı.
Paylaş:

Paraguay Eğitimciler Sendikası (UNE-SN) ile Latin Amerika Eğitimciler Sendikası (EILA), Küresel Eğitim Sendikası’nın (EI) kadın biriminin çağrısıyla bir araya gelerek, ILO 190’ın onaylanması için kampanya başlattı.

18 ve 19 Temmuz’da yüz yüze yapılan çalıştaya katılanlar; kadın ve erkek arasındaki fırsat eşitsizliğini, bakım alanındaki cinsiyetçiliği ve kadınların sendikalara katılımı ile temsilindeki yetersizliği, tartışılması gerekli temel konular olarak belirledi.

EILA’nın da desteğiyle Paraguay’ın başkenti Asunción’da gerçekleştirilen etkinliğe, UNE-SN Kadın İşçi Ağı’nın 25 üyesi ile örgütün politika komitesi katıldı. EILA, etkinlikte bölgesel koordinatör Gabriela Sancho ile toplumsal cinsiyet ve kamu politikası uzmanı, danışman Maritza Rojas tarafından temsil edildi. Katılımcılar Paraguay’ın farklı bölgelerinden geliyordu.

Çalıştay, ileriye dönük toplumsal cinsiyet eşitliği eylem yönergeleri hazırlamak için hedef belirleyerek, kullanılacak temel politik araçları saptadı.

Gabriela Sancho, “EILA Kadın Eğitim Çalışanları Ağı, tüm toplumsal cinsiyet eşitsizliklerini ve sendikalardaki her türlü ayrımcılığı ortadan kaldırmak amacıyla bölgedeki sendikalar içinde toplumsal cinsiyet eşitliği politikaları geliştirmeyi amaçlıyor” dedi.

Kampanya başladı

Toplantı aynı zamanda Uluslararası Çalışma Örgütü’nün (ILO) iş yaşamındaki şiddet ve tacize ilişkin 190 Sayılı Sözleşmesi’nin (C190) ve 206 sayılı Tavsiye Kararı’nın (R206) onaylanmasına yönelik EILA kampanyasını başlatmak için iyi bir fırsattı.

ILO sözleşmesinin önemi hakkında paylaşılan bilgilerin ardından, UNE-SN Cinsiyet Eşitliği Sekreterliği kampanyayı başlattı ve sözleşmenin Latin Amerika ülkelerinde de onaylanmasını teşvik edeceklerini söyledi.

Haberin orijinali için: http://www.unesn.org.py/ 

Fotoğraf: EI

32 milyondan fazla eğitim emekçisini temsil ediyor

Küresel Eğitim Sendikası (Education International/EI), dünyanın dört bir yanından öğretmen ve diğer eğitim çalışanlarını bir araya getiren küresel sendika federasyonudur. 383 üye kuruluşu aracılığıyla, 178 ülke ve bölgede 32 milyondan fazla öğretmeni ve eğitim destek personelini temsil ediyor. Eğitim Sen’in de üyesi olduğu EI, ücretsiz, kamunun finanse ettiği bir eğitimi ve her türlü ayrımcılığa karşı eşitliği savunuyor.

Paylaş:

Benzer İçerikler

Avrupa İşçi Sendikaları Konfederasyonu’nun (ETUC) yönetiminde üç kadın bulunuyor. Genel sekreter yardımcılığı görevini sürdüren Isabelle Schömann, aynı zamanda kadın işlerinden de sorumlu. Son kongrelerinde ETUC içinde yüzde 51 oranında bir kadın temsiliyeti sağlandı. Onunla ETUC’daki kadın çalışmalarını konuştuk…
Filipinler, ILO’nun 190 sayılı Şiddet ve Taciz Sözleşmesi’ni Asya’da onaylayan ilk ülke olacak. Bu tarihi karar, sendikalardan kadınların yıllardır yürüttüğü kampanyanın sonucunda alındı. Yalnız Filipinler’de değil, dünyanın dört bir yanında sendikalar ILO 190’ın onaylanması, iş yaşamında şiddet ve tacizin son bulması için mücadelelerini sürdürüyor.
Alman Hükümeti, ILO’nun 190 Sayılı İş Yaşamında Cinsel Taciz ve Şiddete Yönelik Sözleşme’yi ve 206 Sayılı Tavsiye Kararı’nı onaylama sürecini başlattı. Alman Sendikalar Birliği (DGB) sözcüleri, kabinenin aldığı bu kararı sevinçle karşıladıklarını belirtti.
ITUC raporuna göre, çoğu ülkede sendikalar ILO 190 için birlikte mücadele ediyor. Birçok ülkede ise feminist/kadın hareketi ve STK’lerin de içinde yer aldığı daha geniş ittifaklar kuruluyor. Toplu sözleşmelerini ILO 190 ile uyumlu hale getiren sendikalar, şiddet ve tacize karşı daha etkin yasalar için de mücadeleyi yükseltiyor.
İçeriklerimizi kaçırmamak için e-posta bültenimize ücretsiz abone olun!