Malezya’da doğum izinleri artırıldı

Malezya'da IndustriALL’e üye olan sendikaların üç yıldır yürüttüğü kampanyanın sonucunda doğum izni 14 haftaya çıkarılırken, erkekler için de bir haftalık babalık izni getirildi.
Paylaş:
Necla Akgökçe
Necla Akgökçe
nakgokce@gmail.com

21 Mart’ta Malezya parlamentosu alt komisyonunda 2021’de hazırlanan istihdam yasası kabul edildikten sonra, Malezyalı kadın işçiler 14 haftalık doğum iznine ve erkekler de bir haftalık babalık iznine kavuştu.

IndustriALL Malezya eş başkanı ve kadın komitesi başkanı Idawati Idrus,  konuyla ilgili şöyle konuştu: “Annelik izninin artırılmasını ve babalık iznini memnuniyetle karşılıyoruz. Hükümet ayrıca anneliğin korunmasına ilişkin 183 sayılı ILO Sözleşmesi’ni de onaylamalı, çünkü iç hukukun da uluslararası standartlarla uyumlu hale getirilmesi gerekiyor”

Tasarıda ayrıca zorla çalıştırma yasağı, istihdamda ayrımcılık, hamile kadınların işten çıkarılmasının yasaklanması, işyerinde cinsel taciz ve esnek çalışma düzenlemelerine ilişkin yeni hükümlere de yer verildi. Haftalık çalışma saatleri ise 48’den 45’e düşürüldü.

Sendikalarla hükümetin işbirliği

IndustriALL Malezya Genel Sekreteri N. Gopal Kishnam, Malezya’daki küresel sendika üyeleri ile kadın ve göçmen işçi örgütlerinin başarıda önemli rol oynadıklarını belirttikten sonra,  İş Hukuku Reformu Komisyonu ile kurulan yakın işbirliğinin sonuç alınmada etkili olduğunu da vurguladı.

IndustriALL’e bağlı 58 sendika ve sivil toplum örgütünün bir araya gelmesi ile oluşturulan İş Hukuku Komisyonu, 2019’dan bu yana İstihdam Yasası, Sendika Yasası ve Endüstri İlişkileri Yasası’nda reform yapmak için İnsan Kaynakları Bakanlığı’nı tarafından görevlendirilmişti.

IndustriALL Güney Doğu Asya Bölge sekreteri Shinya Iwai, “Anneliğin korunmasına ilişkin kampanyadaki başarılarından dolayı sendikaları tebrik ediyorum. Daha iyi iş kanunu için mücadelelerinde ve sendikal hakların savunulmasında üyelerimizi desteklemeye devam edeceğiz” dedi.

https://www.industriall-union.org/unions-in-malaysia-win-increased-maternity-leave

Paylaş:

Benzer İçerikler

Alpin Çorap’a yıllarca emek veren Ayten, şubat ayında direnişle hakkını alan işçilerden… Şimdi işten çıkarılmanın, üstelik nankörlükle suçlanmanın öfkesini yaşıyor. “Ben kötü bir şey yapmadım. Sendika üyesi olmak benim anayasal hakkım. İşimi geri istiyorum” diyor.
İçeriklerimizi kaçırmamak için e-posta bültenimize ücretsiz abone olun!