Nepal’de hastane bakım işçilerinin grevi kazanımla sonuçlandı

Nepal, Pokhara'daki Manipal Eğitim Hastanesi’nde 500'den fazla bakım işçisi, çalışma koşullarının iyileştirilmesi ve ücretlerinin artırılması için 28 gün grev yaptı. İşçilerin çalışma şartlarına ilişkin taleplerinin çoğu kabul edilirken, ücret artışıyla ilgili müzakereler devam ediyor. Sendika bu konuda da olumlu sonuç alınacağını düşünüyor.
Paylaş:

Çeviri: Serap Güre

Hastane çalışanları, yaklaşık bir buçuk yıl önce UNI’ye bağlı UNIPHIN sendikasına üye oldu ve sendika Nisan 2022’de çalışma bakanlığına resmen baş vurdu.

Gerekli yasal şartların yerine getirilmesine rağmen hastane sendikayı tanımadı ve doğum izni, cenaze izni, zam, ücretli izin ve geçici işçi kadrolaşması çağrılarına kulak asmadı.

Hastane yönetimini toplu sözleşme masasına oturtmak için işçiler eylem kararı aldı. 1 Haziran 2022’de hastane önünde günde beş saat oturma eyleminin yanı sıra poliklinik bölümünde de grev yaptılar. Poliklinik çalışmadı.

Hastanedeki UNIPHIN şube başkanı Nabaraj Bhandari, “’Ne zamana kadar sessiz kalacağız? Ne zamana kadar mücadele etmek zorunda kalacağız?’ Bu sorular tüm işçi arkadaşlarımı harekete geçirdi. Biz de hem haklarımız için mücadele etmek hem de sendika kurarak daha güçlü olmak için birleştik. Geçen yıl endişelerimizin giderilmesini talep ettiğimizde polis müdahalesi ve yönetimin baskısıyla karşı karşıya kalmıştık. Anlaşmanın uygulanmaması durumunda protesto ve sendikal eylemlerimize yeniden başlayacağız” dedi.

Grevin ardından sendika müzakere masasına geri döndü. Geçici işçiler için ücretli izin, doğum izni ve kadrolu iş talepleri yönetim tarafından kabul edildi. Ücret ve anlaşmaya varılmayan diğer konular için müzakereler devam ediyor, ancak sendika yakında bir atılım gerçekleşeceğini umuyor.

UNIPHIN Ulusal Başkanı Prithivi Thapaliya, “Her zaman yapıcıyız ve diyaloğa inanıyoruz. Biz asla şiddet yanlısı değiliz, bu nedenle tüm konularda sendikaların tanınmasına ve barışçıl müzakereye inanıyoruz” diyor.

Hastane devri sırasında yaşanan hak kayıpları

UNI Küresel Hizmet Sendikası, son altı yıldır Nepal’de özel hastane örgütlenmesini destekleyerek binlerce işçinin toplu sözleşme hakkına kavuşmasını sağladı. UNI, UNIPHIN çatısı altındaki diğer hastanelerde de işçilerin çabalarına destek verdi.

“Nepal’deki bakım çalışanları, toplu eylemin sektörü dönüştürebileceğini gösteriyor. UNI Asya ve Pasifik Bölge Sekreteri Rajendra Acharya, “Ülkede birkaç bakım çalışanın başlattığı eylem, ülke çapında standartları yükselten ve bölgedeki işçilere ilham veren bir harekete dönüştü. Manipal Eğitim Hastanesi’ndeki kazanım, sendikal hareketin bakım sektöründe de geliştiğini gösteriyor ve UNI, hak ettikleri ücretler ve haysiyetleri için savaşan bakım işçilerini ülke genelinde desteklemeye devam edecek.”

Hindistan’ın Manipal Eğitim ve Tıp Grubu, 30 yıl önce Pokhara’da Manipal Tıp Koleji ve Hastanesini kurmuştu. Her ikisi de Nepalli kuruluşlar olan Batas Organizasyon ve Autoways Group tarafından satın alındı. Mülkiyet devri sırasında işçiler çalışma koşulları konusunda belirsizlikle karşı karşıya kaldılar, ancak yeni yönetim sendikayı kabul edip işçilerle bir anlaşma imzalayınca hastanedeki sendikal direniş kaldırıldı.

uniglobalunion.org/news/nepal-care-workers-win-28-day-strike-facing-police-and-employer-opposition/

Paylaş:

Benzer İçerikler

Avusturalya’da tüm işçilere 10 günlük ücretli Aile ve Ev içi Şiddet İzni hakkı tanınmasını öngören yasa teklifi nihayet parlamentoya geldi. Bu hakkı kazanmak için yıllardır mücadele eden sendikalar, parlamento binası önünde kutlama yaptı, ev içi şiddet nedeniyle yaşamını yitiren tüm kadınları andı.
Almanya’nın Kuzey RenVestfalya eyaletinde altı üniversite hastanesinde bakım çalışanları grevdeydi. 77 gün süren grevden sonra grevciler ve işverenler, çalışanların iş yükünün azaltılması, personel yetersizliğinin giderilmesi konusunda anlaştı. İşçiler kazanımlarını toplu sözleşme ile garanti altına aldı.
Hamburg’da geçen hafta liman işçileri iki günlük uyarı grevi yaptı. Çoğunluğunu erkeklerin oluşturduğu işçiler arasında sendika adına müzakereleri sürdüren, kamuoyuna açıklamalar yapan ise genç bir kadın sendikacı, Maya Schwiegershausen-Güth’dü…
İçeriklerimizi kaçırmamak için e-posta bültenimize ücretsiz abone olun!