Peru’da zafer: Kongre ILO 190 Sözleşmesi’ni onayladı.

Peru Kongresi’nin, 2 Şubat’ta yapılan toplantısında çalışma yaşamında şiddet ve tacizi ortadan kaldırmak için düzenleyici bir çerçeve oluşturan ILO190 onaylandı. 110 oyla sözleşmeyi kabul eden Peru, böylece Uruguay, Arjantin ve Ekvator'dan sonra Latin Amerika’da sözleşmeyi onaylayan dördüncü ülke oldu.
Paylaş:
Çeviri: Serap Güre

Peru Kongresi’nin, 2 Şubat’ta yapılan toplantısında çalışma yaşamında şiddet ve tacizi ortadan kaldırmak için düzenleyici bir çerçeve oluşturan ILO190 onaylandı. 110 oyla sözleşmeyi kabul eden Peru, böylece Uruguay, Arjantin ve Ekvator’dan sonra Latin Amerika’da sözleşmeyi onaylayan dördüncü ülke oldu.

Küresel Hizmet Sendikaları Birliği’ne (UNI) bağlı UNI Americas, siyasi etki elde etmek ve çabaları artırmak için kongre üyeleriyle toplantılar yaparak, forumlar düzenleyerek ulusal ve uluslararası ortaklarla birlikte çalıştı.

UNI Americas Bölge Direktörü Kathy González, “Bu başarı, sözleşmenin onaylanması için uğraşan, bizleri zorlayan ve mücadele eden Kadın Ağlarındaki üyelerimizin yürüttüğü çalışmanın sonucudur. Hepsine bravo” dedi.

UNI Americas Kadın Koordinatörü Andrea García, “UNI Americas, Peru’daki bağlı kuruluşlarıyla birlikte, ILO 190 Sözleşmesi’nin ülkede etkin bir şekilde uygulanmasına yönelik mücadelede bir sonraki aşamaya başlıyor” dedi.

“Şimdi mücadele, bu düzenlemelerin her işyerinde uygulanması, her işçinin kolektif eylemler yoluyla, gerçek sendika temsiliyle, şiddet ve tacizden arınmış bir işyerinin sağlanacağını bilmesidir” dedi.

Karayipler’de Sözleşme 190’ın Onaylanması Forumu

Aynı gün, UNI Americas, politikacıların ve sendika liderlerinin katılımını içeren Karayipler’de sözleşmenin onaylanması için bir Forum düzenledi. UNI Küresel Sendika Genel Sekreteri Christy Hoffman, sendikaların sadece işyerinde taciz vakalarını düzeltmek için değil, aynı zamanda önlemek için de toplu sözleşmelerine maddeler eklemek için yorulmak bilmeyen çalışmalarını vurgulayarak etkinliği açtı.

Katılımcılar, onay ve uygulamaya ulaşmak için gösterilen çabalara ilişkin deneyimlerini paylaştılar. Şiddetin ortadan kaldırılması Sözleşme’nin onaylanmasıyla sona ermemektedir, dolayısıyla yine de uyanık olmak, düzenlemelere uyulmasını talep etmek ve ILO’nun 206 sayılı Tavsiye Kararını dikkate almak gerekmektedir.

UNI Americas Women Başkan Yardımcısı Neiva Ribeiro ise şöyle konuştu: “Sözleşmeyi tartışmak istiyoruz. Tüm işçileri, erkekleri ve kadınları koruduğunu ve kadınların evde ve işyerinde yaşadığı her türlü şiddete karşı mücadele etmek için bir araç olduğunu açıklamak istiyoruz”

Andrea García, üyelerimizin yürüttüğü sendikal çalışmalara dikkat çekerek şunları ekledi: “Şiddetten arınmış alanlar sağlamak için çalıştıklarını biliyoruz, sendikalar yaşamak istemediğimiz gerçekliği değiştirmenin yolunu açıyor. UNI Americas, Peru’daki kardeşlerimizi ve Karayipler’deki kız kardeşlerimizi tebrik ediyor. Şiddet ve tacizden arınmış bir çalışma dünyası için savaşmaya devam edeceğiz!”

http://uniglobalunion.org/news/victory-peru-congress-ratifies-ilo-convention-190

Paylaş:

Benzer İçerikler

ITUC raporuna göre, çoğu ülkede sendikalar ILO 190 için birlikte mücadele ediyor. Birçok ülkede ise feminist/kadın hareketi ve STK’lerin de içinde yer aldığı daha geniş ittifaklar kuruluyor. Toplu sözleşmelerini ILO 190 ile uyumlu hale getiren sendikalar, şiddet ve tacize karşı daha etkin yasalar için de mücadeleyi yükseltiyor.
Özel Sektör Öğretmenleri Sendikası yeni kurulmuş bağımsız sendikalar içinde eylemleri ile dikkat çekiyor. Sendika uzun bir hazırlık sürecinden sonra geçtiğimiz günlerde kadın komisyonunu da oluşturdu. Kreş, eşdeğerde işe eşit ücret gibi patronları zorlayacak somut talepleri başlangıçtan itibaren sendikal mücadelenin konusu haline getirerek, önemli adımlar atıyorlar.
Paraguay’da Küresel Eğitim Sendikası’nın çağrısıyla bir araya gelen Paraguay Eğitim Sendikası ve Latin Amerika Eğitimciler Sendikası’nın kadın üyeleri, düzenledikleri çalıştayla ILO 190 kampanyasını başlattı.
Tuzla’da patronun kapatacağını söylediği ve kıdem tazminatlarını kuşa çevirdiği EFT’te, işçiler fabrikayı işgal etti. Kadın işçiler, “Kadın usta yetiştiriyoruz” diye kendilerini üç kuruşa mobbing ve ekonomik şiddet koşullarında çalıştıran patrona karşı çok öfkeli.
İçeriklerimizi kaçırmamak için e-posta bültenimize ücretsiz abone olun!