Sendikalar queer bireylere görünürlük sağlamalı

Haziran "Onur Ayı"dır, bu ay içinde queer bireyler kendi kaderini tayin etme özgürlüğünü kutlayarak, süregelen ayrımcılığa dikkat çeker. Bu, sendikalar için bir ayla sınırlandırılamayacak kadar önemli bir konudur.
Paylaş:

Çeviri: Necla Akgökçe

Yüzü parıltılı boyalarla süslenmiş, gökkuşağı bayrağı taşıyan, gülen genç bir kadın, arka planda “DGB Niederbayern” yazılı bir gökkuşağı bayrağı ve elinde bir de IG Metall logolu kırmızı bayrak var.

Sendikalar, Alman Sendikalar Konfederasyonu tüzüğünün belirlediği gibi ayrımcılığın olmadığı bir toplum ve çalışma ortamı için uğraş veriyorlar. Tüzüğün ilgili maddesinde “DGB ve bağlı sendikalar cinsiyet nedeniyle iş yaşamında, devlette ve toplumda ayrımcılık yapılmasına karşıdır; sendikalar ırkçı atıflar, etnik köken, ırk, din veya inanç, engellilik, yaş veya cinsel yönelim ayrımcılığına karşı savaşır” ibaresi yer alıyor. Böyle bir tüzüğe sahip DGB’in Berlin Hackescher Markt’taki Genel Merkezi’nin önünde haziran ayında bir gökkuşağı bayrağının dalgalanması hiç de şaşırtıcı değil.

DGB’de LGBTIQ bireyler aktif

Sendikaların queer bireylerin yani heteroseksüel olmayan, interseks veya transgender kişilerin görünürlüğüne ve haklarına sahip çıkıp onları geliştirmeleri gerekiyor. DGB, LGBTIQ topluluğunu (lezbiyen, gey, biseksüel, transseksüel, interseksüel ve queer) destekliyor ve kurumlarıyla aktif bir biçimde ittifak kuruyor. Örneğin 2019’da DGB ve Aşağı Bavyera Bölge Derneği Dingolfing-Landau’nun üyeleri, “Queer in Niederbayern” derneğinin kurulmasına yardım etmişti.

Üyelerimiz arasındaki farklılıklar

Derneğin başarısı, Aşağı Bavyera’daki ilk Onur Günü kutlamasıydı. Landshut’un kurulduğu yıl birkaç bin kişi yürüyüşe katılmıştı. Aralarında sendikacıların da bulunduğu insanlar çeşitli inisiyatiflerin içinde sokaklarda gökkuşağı bayraklarıyla yürüdüler. DGB Bölge Sekreteri Anja Wessely burada yaptığı bir konuşmada, “Buradayız, çünkü farklılıkların olduğu bir dünyada birlikte yaşamak istiyoruz. Bu, üyelerimizin de farklı olduğu anlamına geliyor. Nereden geldiğiniz, cinsel yöneliminizin ne olduğu, ne kazandığınız umurumuzda değil. Bizi birleştiren şey dayanışma ve topluluk duygusudur, çünkü daha iyi haysiyetli bir yaşam ve çalışma koşulları için ayağa kalkıyoruz” diyordu.

2022’de Aşağı Bavyera’da dört ayrı etkinlik

“Queer in Niederbayern” 2020 yılında pandemi nedeniyle Onur Yürüyüşü düzenlememişti. Bu yıl Kelheim, Passau, Straubing ve Landshut’da olmak üzere Aşağı Bavyera’da dört yürüyüş var. Buna ek olarak, aktivistler bilgi ve iletişim için de stantlar açtılar. Günün önemi ile ilgili Instagram’da yapılan konuşmada ise bölgeye gelen queer mültecilerin konaklamasıyla ilgili sorunlara da değinilerek tavsiyelerde bulunuldu.

https://www.dgb.de/zukunftsdialog/++co++c2a65d4c-e64f-11ec-bf84-001a4a160123

Fotoğraf: DGB

Paylaş:

Benzer İçerikler

Gösterilecek içerik bulunamadı!
İçeriklerimizi kaçırmamak için e-posta bültenimize ücretsiz abone olun!