Tarihi grev sonrası: Massachusetts hemşireleri sendikanın yetkisinin düşürülmesine karşı savaşıyor

Worcester'daki St. Vincent Hastanesi'ndeki hemşirelerin 10 aylık grevleri kazanımla sonuçlandı.  Ancak Ulusal Çalışma Hakkı* tarafından desteklenen yedek hemşireler, imza toplayarak onları sendikadan istifa etmeye çağırdı. Hemşireler arasında ikilik yaratılarak, işyeri sendikasızlaştırılmaya çalışılıyor. 
Paylaş:
Çeviri: Serap Güre

Worcester’daki St. Vincent Hastanesi’ndeki hemşirelerin 10 aylık grevleri kazanımla sonuçlandı.  Ancak Ulusal Çalışma Hakkı* tarafından desteklenen yedek hemşireler, imza toplayarak onları sendikadan istifa etmeye çağırdı. Hemşireler arasında ikilik yaratılarak, işyeri sendikasızlaştırılmaya çalışılıyor.    

Worcester, Massachusetts’teki St. Vincent Hastanesi’nde grev yapan hemşireler yeni toplu sözleşmelerini geçen ay imzaladılar.  301 günlük grevden sonra hasta sayısı ve özlük hakları konusundaki talepleri kabul edildi.

Yaklaşık 700 hemşireye yönelik imzalanan dört yıllık sözleşme, ücret artışları, işçi sağlığı ve iş güvenliği önlemleri ve bir hemşirenin bakabileceği hasta sayısını sınırlandırılması gibi kazanımları içeriyor.  Toplu sözleşme taslağına oy veren yaklaşık 500 hemşireden sadece dokuzu karşı çıktı. Böylece Amerika tarihindeki en uzun hemşire grevi sona ermiş oldu.

Ancak sendika ve hastane yönetimi yeni sözleşmeyi onaylamaya hazırlanırken, hemşirelerin önüne yeni bir teklif geldi.  254 imzalı dilekçe ile hemşirelerden grevi örgütleyen sendikadan istifa etmeleri isteniyordu. Hemşireler lehte oy kullanırsa, Massachusetts Nurses Association, MNA** artık sendika tarafından temsil edilmeyecek ve kazanmak için uzun süre savaştıkları sözleşme geçersiz olacak.  Hemşireler en az bir yıl sendika koruması olmadan çalışacaklar.

Boston Üniversitesi’ndeki Emek Araştırmaları Merkezi müdürü Steve Striffler, “Bu bana tuhaf geliyor” dedi. “Tarihsel olarak, tabii ki siz de bilirsiniz, işçiler sendikalarından memnun olmadıklarında ve farklı bir sendika istediklerinde haklı olarak sözleşme iptal etme girişimleri vardır. Ama açıkça bu o değil. .”

Grev süresince hastane, Covid-19 pandemisinin getirdiği artan risklere dayanarak “kalıcı yedek” hemşireleri işe aldı, hizmetleri azalttı ve grevdeki hemşireleri aşağılamak için bir halkla ilişkiler kampanyası başlattı. Şimdi, sendika karşıtı Ulusal Çalışma Hakkı Yasal Savunma Vakfı*** sertifikasızlaştırma mücadelesine liderlik eden yedek hemşireleri temsil ediyor. Birlikte ele alındığında, gözlemciler bariz ve kasıtlı bir hedefe işaret ediyor: Sendikal mücadeleyi etkisizleştirmek. Grevi kırmak.

Striffler, “Aslında bu sendikanın oldukça güçlü olduğu bir zamanda kaynakları tüketmek ve sendikayı baltalamaya çalışmakla ilgili” diyor.

Geçen yıl Mart’ta, St. Vincent hemşireleri, hastanenin kar amacı gütmeyen sahipleri Tenet Healthcare ile kriz koşulları altında bir yıl çalıştıktan ve aylarca çözüme ulaşmayan toplu sözleşme müzakerelerinden sonra işi bıraktılar. Yaklaşık 5,5 milyar dolar değerinde Fortune 500 şirketi olan Tenet, daha iyi ücret ve sosyal haklar içeren bir sözleşme teklif etmiş, ancak sendikanın kadrolu personel oranı belirleme talebine boyun eğmeyi reddetmişti. Hemşireler derneği, ağır iş yüklerinin hastaları tehlikeli durumlara soktuğunu ve hemşireleri düzensiz çalıştırdığını iddia ederek, hemşirelere belirli bir zamanda dörtten fazla hasta verilmemesi gerektiğinin sözleşmede yer almasını istedi. Daha yüksek oranlar talep eden ve hastaneyi daha tehlikeli bir işyerine dönüştüren pandemi nedeniyle koşullar daha da kötüleşti.

Hastaneye hükümet yardımı

Pandemi boyunca muazzam kâr eden birçok çokuluslu şirketten biri olan Tenet,  Covid’de federal hükümetten gelen 1 milyar dolardan fazla yardımla kârını artırdı.

Hemşireler tedirgin olurken, hissedarlar mutluydu. Pandemi boyunca, şirketin hisseleri yükseldi: Ancak bu bilgiyi şirketin kamuoyu açıklamalarında okumazsınız. Hastane yönetimi, 4’e 1 oranının “esnek” olmayacağını savundu ve hastanenin personel sayısının standartları karşıladığını iddia etti, sağlık çalışanlarına bu kadar büyük ihtiyaç duyulan bir zamanda grevi sorumsuzluk olarak nitelendirdi.

Grev süresince, şirketin hisseleri yükselmeye devam ederken, St. Vincent’teki yönetim, hasta sayısı oranlarında bir kez bile taviz vermeden yeni sözleşmeler teklif etti. Grev hattı boyunca güvenlik kameraları yerleştirdiler. Grevdeki hemşireleri, yedek personellere ve grev hattını aşan meslektaşlarına zorbalık yapmakla suçladılar.

Ağustos ayında hastane, hemşireleri suçlayarak yataklı hasta hizmetlerinde kesintiye gideceğini kamuoyuna açıklayınca gerilim doruk noktasına ulaştı. St. Vincent CEO’su Carolyn Jackson yaptığı açıklamada, “Sorumsuz kararları şimdi Central Massachusetts sakinlerinin sağlık hizmetine erişimini tehlikeye atıyor” diye açıklama yapmıştı.

Kısa bir süre sonra hastane 100’den fazla “kalıcı yedek” hemşireyi işe alacağını duyurdu ve grev sonbahara kadar uzadıkça, işe dönüş anlaşması etrafındaki müzakerelere kitlendi. Jackson, grev yapan hemşirelerin görev yerlerini kalıcı yedeklerle doldurursa, önceki işlerine dönmelerine izin vermeyecekti. “Kelimenin tam anlamıyla, bunu daha önce hiç duymadım,” dedi Striffler. “‘Evet, tüm şartları kabul edeceğiz ama işini geri alamayacaksın’ diyorlar.”

Çalışma Bakanı Marty Walsh ile tüm gün süren bir toplantı sonrasında, grevdeki tüm hemşirelerin geri dönecek işleri olacağı, ancak Cederic Richard Avola adlı çok önemli bir yedek hemşire de dahil olmak üzere tüm kalıcı değiştirmelerin de kalacağına karar verdi.

20 Aralık’ta, yönetim ve MNA pazarlık biriminin sözleşmeyi kararlaştırmasından sadece üç gün sonra, yedek hemşire Avola, sendikanın işyeri tasdikini kaldırmak için Ulusal Çalışma İlişkileri Kurulu’na bir dilekçe verdi. Cuma günü başlayacak oylamayla sonuçlanacak bir süreci tetiklemek için gereken yüzde 30 barajını geçerek hastanedeki hemşirelerden 254 imza topladı. Avola’nın kampanyasının kazanılması, Massachusetts’teki 51 hastanede hemşireleri temsil eden MNA’yı St. Vincent’tan  atacak  ve  üye 700 hemşireyi sözleşmesiz ya da bir sendikayı pazarlıksız bırakacak.

Grevi sonlandırın çağrısı

Yerel kaynaklarda C. Richard Avola olarak geçen hemşire, basına defalarca MNA’nın “hastalarımızın veya toplumun çıkarlarını düşünmediğini” söyledi.

Worcester’ın günlük gazetesi Telegram & Gazette’de 22 Aralık’ta yayınlanan bir makalede Avola, sendika hakkında şunlar anlatılıyordu: “Sadece istediklerini yaptılar ve son dokuz ayda toplumumuza verdikleri zararı görmediler.” 12 Ekim’de yayınlanan bir haberde, “St. Vincent Hastanesinde çalışan hemşireler kararlarından dolayı “saygı duyulmak” istediklerini söylüyorlar”, Avola ve başka bir yedek hemşire “hastanenin güvensiz olduğunu içeren raporları kabul etmiyorlar.”

Avola gazeteye verdiği demeçte, “Bu hastane, bu ülkedeki diğer tüm hastaneler gibi çalışıyor; bazen 4’e 1 (hastaların hemşirelere) oranı var, bazen yok çünkü hastalar için buradayız”, dedi. “Sorunlar biliniyor; şimdi işe geri dönme ve yönetimin ve idarenin bu konular üzerinde çalışmasına ve ilerlemeye devam etmesine izin verme zamanı. … Lütfen grevi sonlandırın ve geri dönün. Lütfen.”

Avola grevden ayrılan diğer beş hemşireyle birlikte, “Hikayeyi kendi taraflarından anlatmak için” ortaya çıktı. Yerel yayın kuruluşu MassLive’a, haftalar sonra, belge iptali dilekçesini sunduğunda, MNA’nın yerini almak için başka bir sendikanın, Amerikan Eyalet, İlçe ve Belediye Çalışanları Federasyonu’nun “sözlü desteğini” aldığını söyledi. Ancak diğer sendika gazeteye verdiği demeçte Avola’nın iddiasını yalanladı. Aslında, AFSCME**** rapordan sadece birkaç gün önce MNA’ya bir destek mektubu göndermişti. Avola, MassLive’a sendikanın “onbirinci saatte” geri adım attığını söylerken, AFSCME, halihazırda sendika temsiliyeti olan bir işyerine asla baskın yapmayacağını iddia ediyor.

Bu arada Tenet Healthcare’in bir sendika sertifikasını geri alma çabasını desteklemesi yasal olarak yasak ve kamuoyuna yaptığı açıklamalar şirketin yasal sınırı dikkatle takip ettiğini gösteriyor.

Vincent’ın bir sözcüsü The Intercept’e hastanenin “hemşirelerimizin bir sendika tarafından temsil edilmek isteyip istemediklerini seçme konusundaki yasal haklarına” saygı duyduğunu söyledi.

Facebook Messenger tarafından ulaşılan Avola, belgeyi kaldırma çabası hakkında yorum yapmayı reddetti ve bunun yerine Ulusal Çalışma Hakkı Yasal Savunma Vakfı’ndan avukatı Glenn Taubman’ı teklif etti. Taubman, The Intercept’in yorum taleplerine yanıt vermedi. Ulusal Çalışma Hakkı Vakfı’nın bir kolu olan Ulusal Çalışma Hakkı Yasal Savunma Vakfı, 4 Ocak’ta yaptığı açıklamada, bunun grevin başlangıcında hemşirelere verilen yasal bir bilgilendirme sonucu olduğunu söyleyerek katılımını doğruladı. “Bireysel haklarını kullanırken sendikanın tepkisiyle karşılaşan” hemşirelere ücretsiz adli yardım sağlayacaklardı.

Ulusal Çalışma Hakkı Vakfı sendikaların aidat toplama kabiliyetini ciddi şekilde tehlikeye atan bir karar olan Janus v. AFSCME davasında Yüksek Mahkemenin 2018 tarihli kararıyla tartışmasız en büyük ve tek zaferini kazandı. Avola ve MNA’da olduğu gibi, Çalışma Hakkı da dava açmak için hoşnutsuz bir sendika karşıtı çalışanı Mark Janus’a güveniyordu.

Logan, “Aslında, yasal tavsiye sunmalarına, başka yardımlar sunmalarına izin verecek, sendikaları siyasi veya mali olarak zayıflatacak iş uyuşmazlıkları olduğunda gerçekten karşı dava açacak işçi arıyorlar” dedi.

Son zamanlarda, Çalışma Hakkı sağlık sektöründe özel bir ilgi görmüştü. İki Las Vegas hastanesindeki hemşireler, 2017’de sendikalarının sertifikasını kaldırmak için oy kullandı. 2020’de, iki Seattle hemşiresi sendikalarına tam sendika aidatlarını ödettikleri için dava açtı ve sonunda kazandılar. Geçen yıl, bir Las Vegas hastanesindeki teknik işçiler sendikalarını devirmek için oy kullandı. Ulusal Çalışma Hakkı her davada yer almıştır.

Sağlık sektörü hızla genişliyor ve hastane çalışanları arasındaki sendikal faaliyet de öyle. Logan, hemşirelerin son birkaç on yılda sendikal örgütlenmede özellikle başarılı olduklarını söyledi – bu da onları Çalışma Hakkı için açık bir hedef haline getiriyor.

St. Vincent’ta, MNA, hastane ve Avola’ya karşı Çalışma Hakkı arasında kararlaştırıldığı üzere, sertifika kaldırma oylaması 4 Şubat’ta başlıyor. Oy pusulaları 25 Şubat’ta St. Vincent’ta çalışan tüm hemşirelere postalanacak. 28 Şubat’ta NLRB oyları sayacak.

Sendikal çalışmayı baltalamak istiyorlar

MNA, sözleşmeyi onaylamak için 9’a karşı 487’deki ezici oya atıfta bulunarak, hemşirelerin işlerine dönüp “Zorlu mücadelemiz sayesinde elde ettiğimiz kazanımlarla desteklenen hastalarımıza ve topluluğumuza bakım sağlamaya devam ettiklerinde” sendikanın “istenmeyen bir dikkat dağınıklığı” olarak adlandırdığı önlemi yeneceğinden emin olduğunu söyledi.

Marlena Pellegrino, St. Vincent hemşiresi ve sendika pazarlık biriminin üyesi, “Gözlerimiz geleceğe, en çok sevdiğimiz şeyi yapmak için evimize, hastaneye, hasta yanına dönmeye, yani hastalarımızın beklediği ve hak ettiği yüksek kaliteli bakımı sağlamaya odaklanmıştır” dedi.

MNA, hemşirelerin sözleşmeyi ve onunla birlikte gelen tüm korumaları kaybedecekleri için sendikanın sertifikasını iptal etmek isteyeceklerine, federal yasanın sınırlı koruyuculuğu dışında herhangi bir nedenle işten çıkarılmaya maruz kalmaya “istekli” çalışanlar haline gelmelerine şaşırdıklarını söyledi.

Gerçekten de 327 grevci hemşire, başlangıçta greve giden hemşirelerin yalnızca yarısı kadardır ve Avola’nın ilk dilekçesi 250 imza topladı. Ancak MNA, Intercept’e gönderilen bir açıklamaya göre, sayıyı geri dönen 400 hemşireye yaklaştırarak bu sonuca itiraz ediyor.

The Intercept ile paylaşılan bir geri çağırma mektubunda, hastane yönetimi hemşireye bildirime yanıt vermesi için yedi gün verdi. Cevap vermeme koşulunda, “artık geri çağrılma hakkınız olmayacak”, diye belirtildi.

Logan ve Striffler, St. Vincent’in grevi ele alış biçiminin sendikayı çökertecek kadar düşmanca olduğunu gözlemlediler: hastane hizmetlerini azaltmak ve sendikayı suçlamak, kadrolu yedek hemşireleri işe almak, işe geri dönüş anlaşmasını sürdürmek ve geri çağırma işlemelerini bulandırmak. Bu pahalı bir ilişkiydi. Boston Business Journal, grevin hastaneye personel ve güvenlik önlemleri için 40 milyon dolara, yani hemşire başına kabaca 57.000 dolara mal olduğunu tahmin ediyor.

Belgeleri geri alma çabası, görünüşte yönetim tarafından değil hemşireler tarafından yönetilse de, sendikaya uygulanan baskının en sonuncusu. Başarısız bir oy bile MNA’ya muazzam bir darbe indirebilir.

Striffler, kaynakları, zamanı ve dikkati tükettiğini söyledi.

“Genel olarak sendikaları zayıflatmak ve baltalamak için bir senaryonun parçası olduğunu düşünüyorum” dedi. “Dürüst olmak gerekirse, bu yasadışı olmalı.”

Yazı: Bill Shaner

https://theintercept.com/2022/02/03/massachusetts-nurses-union-strike-national-right-to-work/?utm_medium=email&utm_source=The%20Intercept%20Newsletter

* Ulusal Çalışma Hakkı – (The National Right to Work) Ulusal Çalışma Hakkı Yasal Savunma Vakfı kurucu komisyonu.

** MNA – (Massachusetts Nurses Association) Massachusetts Topluluğu’ndaki en büyük profesyonel sağlık kuruluşu ve kayıtlı hemşirelerin en büyük sendikası.

***Ulusal Çalışma Hakkı Yasal Savunma Vakfı,  (The National Right to Work Legal Defense Foundation) Federalist Cemiyetin üyesi olan bir düzine kadar avukattan oluşmaktadır. Kar amacı gütmeyen bir kuruluştur. Misyonu, “Stratejik davalar, kamuoyunu bilgilendirme ve eğitim programları yoluyla zorlayıcı sendika gücünü ve zorunlu sendikacılığın suistimallerini ortadan kaldırmak”tır.

****AFSCME – American Federation of State, County and Municipal Employees, (Amerikan Eyalet, İlçe ve Belediye Çalışanları Federasyonu) Amerika Birleşik Devletlerde hizmet işkolunda en büyük sendika

Paylaş:

Benzer İçerikler

Nepal, Pokhara’daki Manipal Eğitim Hastanesi’nde 500’den fazla bakım işçisi, çalışma koşullarının iyileştirilmesi ve ücretlerinin artırılması için 28 gün grev yaptı. İşçilerin çalışma şartlarına ilişkin taleplerinin çoğu kabul edilirken, ücret artışıyla ilgili müzakereler devam ediyor. Sendika bu konuda da olumlu sonuç alınacağını düşünüyor.
Almanya’nın Kuzey RenVestfalya eyaletinde altı üniversite hastanesinde bakım çalışanları grevdeydi. 77 gün süren grevden sonra grevciler ve işverenler, çalışanların iş yükünün azaltılması, personel yetersizliğinin giderilmesi konusunda anlaştı. İşçiler kazanımlarını toplu sözleşme ile garanti altına aldı.
Hamburg’da geçen hafta liman işçileri iki günlük uyarı grevi yaptı. Çoğunluğunu erkeklerin oluşturduğu işçiler arasında sendika adına müzakereleri sürdüren, kamuoyuna açıklamalar yapan ise genç bir kadın sendikacı, Maya Schwiegershausen-Güth’dü…
İçeriklerimizi kaçırmamak için e-posta bültenimize ücretsiz abone olun!