UNI Afrikalı Kadınlar geri dönüyor!

UNI Küresel Sendika üyesi Afrikalı kadınlar, 5. UNI Afrika Kadın Konferansı için bir araya geldi. 29 Kasım'da yapılan konferansta kadınlar şiddeti sona erdirmek, ayrımcılığa karşı mücadele ve daha iyi haklar, eşit ücret ve sendikal harekette daha fazla temsil için birlikte çalışma kararlılıklarını gösterdiler.
Paylaş:
Çeviri: Serap Güre

UNI Küresel Sendika üyesi Afrikalı kadınlar, 5. UNI Afrika Kadın Konferansı için bir araya geldi. 29 Kasım’da yapılan konferansta kadınlar şiddeti sona erdirmek, ayrımcılığa karşı mücadele ve daha iyi haklar, eşit ücret ve sendikal harekette daha fazla temsil için birlikte çalışma kararlılıklarını gösterdiler.

Konferansta tekrar başkan seçilen Patricia Nyman, “Pandemi kısıtlamaları sonrası çalışma yaşamına geri dönerken sesimizin ve aktivizmin yüksek sesle ve net bir şekilde duyulmasının zamanı geldi” dedikten sonra, Afrikalı kadınların kadın hakları mücadelesini sürdürecek güce sahip olduklarını da vurgulayarak şöyle devam etti:  “Çalışma yaşamına döndüğümüzde kadın ve insan hayatı merkeze alınmalı. Normale dönmüyoruz çünkü eski normal kadınlar için iyi değildi.”

Kovid-19 Krizinden en çok kadınlar etkilendi, çalışmaya devam ettiler, karantina sırasında da bakım sorumluluklarının çoğunu üstlendi. Bu hala böyle. Tunus bakım sendikası SGSS’den Maha Hached, pandemi sırasında ön saflarda çalışmanın stresini ve korkularını, çalıştığı klinikte hastalara bakım hizmeti verirken Kovid’e yakalanma riskinden ve tüm bu süre boyunca virüsü eve, ailesine götürme korkusundan bahsederken esasında pek çok bakım emekçisi kadının sorunlarına tercüman oluyordu.

Nyman, kadınların işyerinde ve evde olan şiddet patlamasından da zarar gördüğünü söyledi. Toplumsal cinsiyete dayalı şiddetle mücadele için 16 Günlük Aktivizm faaliyetleri sırasında gerçekleştirilen konferansta, katılımcılara çalışma yaşamında şiddet ve tacizi sona erdirmek için ILO 190 Sözleşmesi’nin onaylanması için tekrar tekrar çağrılar yapıldı.

Yönetim kademelerinde yarı yarıya temsil

UNI Afrika Bölge Sekreteri Keith Jacobs, UNI Afrika’nın uluslar tarafından onaylanmasını destekleme taahhüdünü teyit ederek, “190 sayılı Sözleşme’nin onaylanması için yürütülen kampanyanın ön saflarında biz erkekler de yerlerimizi almalıyız” dedi.

Konferans ayrıca, kadınların sendika yönetimlerinde yüzde 40 oranında temsil edilmesini sağlama konusunda elde edilen önemli kazanımlara ve gerçek eşitlik için daha fazlasını hedefleme ihtiyacına da değindi:

Fildişi Sahili SYNAPP-CI’den Gouria Edwige, “Her düzeyde kadınlara güvenmeli ve sendika yapılarımızda yüzde 50 temsil için çaba göstermeliyiz” dedi.

Afrika’da 800’den fazla kadın, UNI Fırsat Eşitliği Danışmanlık ve Eğitim programlarından ve Gana, Kenya, Nijerya, Senegal ve Sierra Leone’deki konferansa katılan danışman ve katılımcılardan yararlanıyor.

Nijerya Radyo, Televizyon, Tiyatro ve Sanat İşçileri Sendikası’ndan Edith Akannoh, “UNI’nin danışmanlık programı sayesinde kadınlar sadece sendika seçimlerinde oy kullanmıyor, aynı zamanda sendika temsilcisi de oluyor” dedi.

Konferans, Patricia Nyman yönetiminde önümüzdeki dört yıl boyunca faaliyetlere öncülük edecek yeni bir Kadın Komitesi de oylandı.

UNI Afrika Kadınlar Bölge Temsilcisi Léocadie Bodjouo, “UNI Afrikalı kadınlar, son dört yıllık çalışmaları sırasında başardıklarından gurur duyabilir. Pandeminin zorluklarını aşmaya, iş yerinde şiddetle mücadele etmeye ve sendikal harekette seslerini duyurmaya karar verirken onların yanındayız” dedi.

https://uniglobalunion.org/news/uni-africa-women-bounce-back

Paylaş:

Benzer İçerikler

Uluslararası Sendikalar Konfederasyonu’nun (ITUC) araştırmasına göre, hükümetlerin yüzde 68’i ILO’nun 190 sayılı Şiddet ve Taciz Sözleşmesi’ni destekliyor. İşverenlerde ise bu oran yalnızca yüzde 42. Gelecek yılın sonuna kadar 50 hükümetin sözleşmeyi onaylamış olması bekleniyor.
Haziran “Onur Ayı”dır, bu ay içinde queer bireyler kendi kaderini tayin etme özgürlüğünü kutlayarak, süregelen ayrımcılığa dikkat çeker. Bu, sendikalar için bir ayla sınırlandırılamayacak kadar önemli bir konudur.
Son olarak El Salvador, Peru ve Orta Afrika Cumhuriyeti, ILO’nun 190 sayılı Şiddet ve Taciz Sözleşmesi’ni imzaladı. El Salvador’da sendikalar ILO 190 için birlikte hareket etti, kongre üzerinde baskı kurmayı başardı.
İçeriklerimizi kaçırmamak için e-posta bültenimize ücretsiz abone olun!