UNI’den işyerinde LGBTİ+ ayrımcılığına karşı mücadele raporu

UNI Fırsat Eşitliği LGBTİ+ Ağı,  LGBTİ+ çalışanların karşılaştığı sorunlara ilişkin çığır açan anket sonuçlarını yayınladı. Çalışmanın amacı, LGBTİ+ işçilere yönelik her türlü ayrımcılık ve şiddetle mücadele etmek, daha kapsayıcı eşitlikçi bir sendikal örgütlenme modelini hayata geçirmek…
Paylaş:
Çeviri: Serap Güre

UNI Fırsat Eşitliği LGBTİ+ Ağı,  LGBTİ+ çalışanların karşılaştığı sorunlara ilişkin çığır açan anket sonuçlarını yayınladı. Çalışmanın amacı, LGBTİ+ işçilere yönelik her türlü ayrımcılık ve şiddetle mücadele etmek, daha kapsayıcı eşitlikçi bir sendikal örgütlenme modelini hayata geçirmek…

UNI Fırsat Eşitliği Ağı geçen hafta, sendikaların LGBTİ+ ayrımcılığına karşı mücadelede nasıl fark yaratabileceğini ve işyerlerinde nasıl daha geniş katılım sağlayabileceğini gösteren bir anketin bulgularını[1] yayınladı.

LGBTİ+ işçilerin işyerinde karşılaştıkları sorunları ve işyerinde LGBTİ+ haklarına ilişkin algılarını inceleyen anket, yanıt verenlerin büyük çoğunluğunun sendikaların LGBTİ+ sorunları konusunda eğitim ve öğretim kampanyaları yürütmesi ve işyerlerinde LGBTİ+ haklarını koruyan toplu iş sözleşmeleri hükümlerinin yer alması gerektiğine odaklandığını gösterdi.

UNI Fırsat Eşitliği LGBTİ+ ağının LGBTİ+ çalışanlara yönelik önyargılarla mücadele etmek ve işyerinde seslerini yükseltmek amacıyla 2020 yılında başlattığı çalışmanın ikinci toplantısında ortaya çıkan raporda iki anket yer aldı. İlk anket tüm üyelere açıkken, ikincisi özellikle LGBTİ+ topluluğu üyelerine ayrılmıştı.

Sendikalara düşen görev

51’den fazla ülke ve 120 sendikadan gelen 1300’ün üzerinde yanıtın yer aldığı rapor,  LGBTİ+ çalışanın işyerlerinde karşılaştığı sorunların altını çizdi ve sendikaların işyerinde önyargı ve ayrımcılıkla mücadeleye yardımcı olabileceğini gösterdi.

Ancak katılımcılar, sendikaların “tüm üyelerini gerçekten temsil etmek ve LGBTİ+ işçiler için eşitlik ve kapsayıcılık için çaba sarf etmek” için çok çalışmasının önemli olduğunu da belirttiler.

UNI Fırsat Eşitliği bölümü Başkanı Veronica Fernandez Mendez, “İşyerlerinde ayrımcılığa karşı mücadelede sendikalar öncü bir rol oynuyor.  LGBTİ+ ağımız, önyargıyı ortadan kaldırma ve işi tüm çalışanlar için güvenli hale getirme mücadelesinde önemli bir araçtır. Bağlı sendikalarla birlikte çalışmaya ve LGBTİ+ işçilere yönelik her türlü şiddet ve hoşgörüsüzlükle mücadele çabalarımızı iki katına çıkarmaya kararlıyız.” dedi.

ILO 190 önemli

UNI LGBTİ+ ağı toplantısında uzmanlar, işçiler ve akademisyenlerden oluşan ve LGBTİ+ topluluğu içinde ayrımcılık ve çeşitlilik konusunu daha ayrıntılı tartışan, Antropoloji ve Sosyal Çalışma konusunda uzman Prof. Concepcion Unanue Cuesta tarafından sunulan lezbofobi konusuna odaklanan bir panel de yer aldı.

Onu LGBTİ+ işçilerin haklarını koruma ve mücadelede sendikaların önemini vurgulayan Kolombiyalı işçi Sandra’nın ilk elden güçlü anlatımı izledi.

LGBTİ+ çalışanlarını korumanın bir yolu olarak ILO Sözleşmesi 190’ı kullanmanın önemini vurgulayan bağımsız Araştırmacı Dr. Jane Pillinger, “LGBTİ+ işçilerinin ILO Sözleşmesi 190 tarafından korunmasını sağlamak için herkesin üzerine düşeni yapması gerekiyor. Sözleşme kapsamlı, çığır açıcı ve işçiler için gerçekten bir fark yaratabilir.” dedi.

Kuruluşundan bu yana, UNI Küresel Sendika, Fırsat Eşitliği Departmanı aracılığıyla, 190 sayılı Sözleşme ve 206 sayılı Tavsiye Kararının hazırlanmasında ve kabul edilmesinde ve ayrıca tüm UNI bölgelerinde üye Devletler tarafından onaylanması için kampanya yürütülmesinde aktif bir rol oynadı. Diğer küresel sendika federasyonları ve ITUC ile birlikte, sendikaların işlerinde bu sözleşme ve tavsiye kararını uygulamaları için araçlar geliştirdi.

[1] https://uniglobalunion.org/wp-content/uploads/LGBTI-Workers-Rights-and-Perceptions-%E2%80%93-Report-EN-1.pdf

https://uniglobalunion.org/news/uni-equal-opportunities-publishes-survey-on-issues-faced-by-lgbti-workers/

 

Paylaş:

Benzer İçerikler

Uluslararası Sendikalar Konfederasyonu’nun (ITUC) araştırmasına göre, hükümetlerin yüzde 68’i ILO’nun 190 sayılı Şiddet ve Taciz Sözleşmesi’ni destekliyor. İşverenlerde ise bu oran yalnızca yüzde 42. Gelecek yılın sonuna kadar 50 hükümetin sözleşmeyi onaylamış olması bekleniyor.
Haziran “Onur Ayı”dır, bu ay içinde queer bireyler kendi kaderini tayin etme özgürlüğünü kutlayarak, süregelen ayrımcılığa dikkat çeker. Bu, sendikalar için bir ayla sınırlandırılamayacak kadar önemli bir konudur.
Son olarak El Salvador, Peru ve Orta Afrika Cumhuriyeti, ILO’nun 190 sayılı Şiddet ve Taciz Sözleşmesi’ni imzaladı. El Salvador’da sendikalar ILO 190 için birlikte hareket etti, kongre üzerinde baskı kurmayı başardı.
Sendikalı oldukları için işten atılan, üç haftadır direnişte olan Lezita işçisi kadınlar, bugünlerin geride kalacağından ve kazanacaklarından emin. Kölelik koşullarında çalıştırıldıklarını, şiddete ve cinsiyet ayrımcılığına maruz kaldıklarını anlatan kadınlar, “Hiçbir kadın kendini ezdirmek zorunda değil. Biz bu ezilmeye ses çıkardık, çıkarmaya da devam edeceğiz. Yalnız değiliz” diyor
İçeriklerimizi kaçırmamak için e-posta bültenimize ücretsiz abone olun!