Yazarın Diğer Yazıları

Ayla Önder
Ayla Önder
onderayla@gmail.com
Karaman’da hemen her evde bir bisküvi işçisi var. Kadın işçiler, fabrikalarda bin bir zorlukla çalışıyor, bir de üstüne evde mesai yapıyor. Bu yüzden “En çok biz kadınların eli acıyor” diyorlar. Haklarının gasbedildiğini, sendikalı olmalarının engellendiğini, emeklerinin karşılığını alamadıklarını anlatıyorlar.
İşçiler çok hızlı çalışmalı! Bütün patronların üretimde kaliteden sonra en önem verdiği şey hızlılık! Fakat en yüksek dereceden bir iş sürati istenen… Kadınları oldukça olumsuz etkileyen bir uygulama bu. Başta ruhen hasta eden bu dayatma, bedeni de yıpratıyor.
Son 15 yılda 374 kamu kreşi kapatıldı. 3-5 yaş grubunda üç milyona yakın çocuk bu hizmetten yararlanamıyor. 13 milyon kadın, çocuk baktığı için iş bile arayamıyor. “Özel kreşlere paramız yetmediği için çocuğumuzla eve kapanmak istemiyoruz” diyen TİP’li Kadınlar, “Çocuklar kreşe, kadınlar işe” sloganıyla kampanya başlattı.
Sendika baştemsilcisi, fabrikadaki işçi kadına baskı uyguluyor, tehditler savuruyor! Kadın, kendisine cinsel saldırıda bulunan bir erkeğe karşı mücadele verdiği için… Olayı kapatıp, “tamam efendim” demeyip, saldırıyı ifşa ederek dava açtığı, başını öne eğmediği için… Kendisine yaşatılanlar karşısında yılmayan metal işçisi Pınar, kavgasını anlattı.
Kestane işçisi Melahat’in 58 yıllık yaşamı, kadınların hayatta kalmak için sınırları nasıl zorladığının hikâyesi. Yoksulluk ve hastalık nedeniyle yedi kardeşini yitiren Melahat’in kendisi gibi kestane işçisi olan üç yeğeni ise çalışırken hayatını kaybetmiş. “Çok acı yaşadık. O kadar ölüm gördüm ki anlatamam. Hepsi de gençti” diyor.
Tarsus Hali’ndeki kadınlar, sağlıksız koşullarda güvencesiz çalışıyor. Ama hal işçisi Songül’ün deyişiyle aralarında “muhteşem” bir dayanışma var. Şimdi bunu büyütmek istiyorlar. Songül, “Biz işçi kadınlar bir derneğimiz olsun istiyoruz. Yönetimi kadınlardan oluşmalı. Hallerde çalışan tüm kadınları üye yapmalıyız” diyor.
Öfkesi ve şaşkınlığını uzun süre atamamıştı üzerinden. Ama “kol kırılır, yen içinde kalır” diye düşünmedi. Yat kaptanı Gamze, cinsel tacize maruz bırakılmış, ardından gece yarısı yattan sokağa atılmıştı! Bavulu ve yere saçılan özel eşyalarıyla, üzerinde pijamasıyla teknenin demirli olduğu kıyıda uzunca bir süre şok içinde bekledi, sonra polise gitti.
Çiftçi-Sen hakkında kapatılma davası açıldı. Birçok gerekçe ileri sürdüler. Bunlardan biri, sendikanın yönetiminde yer alan Berin Ertürk’ün “çiftçiyim diye yalan beyanda bulunduğu” gerekçesi! Oysa 20 küsur yıldır çiftçilik yapıyor Ertürk. “Gıdaya ve toprağa sahip çıkacağız” diyor.
İçeriklerimizi kaçırmamak için e-posta bültenimize ücretsiz abone olun!