Yazarın Diğer Yazıları

Ayşe Uğuz
Ayşe Uğuz
Turizm sektörünün farklı alanlarında çalışan kadın işçilerle konuştuk. Sürekli cinsiyet ayrımcılığına maruz kalan kadın işçiler, sektörde kadın işi-erkek işi ayrımının çok keskin olduğunu vurguluyor. İstedikleri işlerin kendilerine değil, erkeklere verildiğini söylüyorlar. Ücret eşitsizliği, mobbing ve cinsel tacizin yaygınlığına dikkat çekiyorlar.
Evlere temizliğine giden Şerife Soysal’ın üçüncü kattan düşerek yaşamını yitirmesi, ev işçiliğinin ne kadar riskli olduğunu yeniden gözler önüne serdi. Sigortasız, güvencesiz çalışmaya devam eden ücretli ev işçisi kadınlar, boyun ve bel fıtığı, romatizma gibi meslek hastalıklarının yanı sıra değersizlik hissiyle de boğuşuyor.
Kocaeli’nden feminist kadınlar, 14 Mayıs’ta halkın yarısının tek adam rejimine ‘dur’ dediğine dikkat çekiyor. “Biliyoruz ki kadınlar karanlıktan kurtulursa tüm toplum kurtulur. Ya bu koyu karanlığı birlikte yırtacağız ya da nefessiz kalacağız” diyorlar. Tüm kadınları oy vermeye, sandıklara sahip çıkmaya, mücadeleye çağırıyorlar.
İşçi kenti Kocaeli’den SOL Parti’nin üçüncü sıra milletvekili adayı olan Neriman Irmak İlter, kadın işçilerin özgül sorunlarına dair özel politikaların gerekliliğine dikkat çekiyor. “Kadınların işgücüne katılımındaki artış, çalışma yaşamında cinsiyetleri nedeniyle herhangi bir ayrımcılığa maruz kalmadan özel olarak korunmalarına bağlı” diyor.
İçeriklerimizi kaçırmamak için e-posta bültenimize ücretsiz abone olun!