Yazarın Diğer Yazıları

Bahar Gök
Bahar Gök
Çalışanların yüzde 60’ını kadınların oluşturduğu fabrikada, işçiler ağır ve işçi sağlığını hiçe sayan çalışma koşulları nedeniyle sendikal örgütlenme mücadelesi yürütüyorlardı. 10 Haziran’da 145 kişinin işten atılması üzerine direnişe geçen ve sendikalarıyla da sorunlar yaşayan Esitaş işçisi kadınlarla konuştuk.
“Ben 19 yaşındaydım, ilk defa işe girmiştim. Çoluk çocuk diyeceğimiz arkadaşlar vardı. En yaşlısı bendim diyebilirim. 13-14 yaşında çalışan kızlar vardı. Kimisi ablasının kimisi annesinin nüfus kağıdıyla işe girmişlerdi. Daha sonra bir hak tanındı. Herkes kendi gerçek kimliğiyle devam etti işe. Böylesi bayanlarla katıldık yürüyüşe. Asıl olarak 15-16 Haziran Yürüyüşü’nden sonra bilinç kazanmaya başladık.”
“Türkiye’de yasalara göre, imza attığı sözleşmeler gereğince de 12 yaşındaki çocuklar çalışamazlar. Ama siz eğitim içerisindeki bir mevzuatı bu şekilde değiştirirseniz 12 yaşındaki çocuğun işçileşmesi meşrulaşıyor. “Çalışmıyor ki, okula gidiyor” denilecek. Tüm mekanizmalar gerçekten çocuk işçiliğini meşrulaştırmanın bir yolu.”
Haftada bir gün kadınlarla bol sohbetli buluşmalar yaparak okulda, evde, sokakta yaşadıkları sorunları paylaşıp ortak şekilde çözüm bulmaya çalışıyorlar. Akhisar’da ilk defa 8 Mart Gece Yürüyüşü düzenlediler. Akhisar Kadın Platformu’nun yeniden oluşturulmasına ön ayak oldular. Eğitim-Sen Akhisar yönetimindeki kadınlar kadın dayanışmasını büyüterek ilerliyorlar.
Kadın İşçi 5 Mayıs’ta DİSK Basın-İş Salonu’nda kadın ve LGBTİ+’ların sendikalardaki durumunu tartıştı. Sendikalarda uzmanlığın yanı sıra yöneticilik de yapan Özge Yurttaş, “Ben çok bağıran, çok sinirli, arıza olan oldum. Hiçbir erkek sendikacıya arıza denildiğini duymadım” diye yöneticilik deneyimini özetlerken, Kaos GL’den Seçin Tuncel “Sendikalar hetero ve erkek bir kimliğe sahip. Bu egemen kimliğe karşı bir şey yapmamız gerekiyor” dedi.
Emek ve Meslek Örgütlerinden Kadınlar 2011 yılında yan yana gelerek bir platform oluşturdular. Amaç; kadınların ücretli emek alanında karşılaştıkları talepleri ortaklaştırmaktı. Platformun önemli eylemlerinden biri de 1 Mayıs 77’de öldürülen kadınlar adına Kazancı Yokuşu’na karanfil bırakmak. Bu yıl da 29 Nisan günü yapılacak anmaya tüm kadınları çağırıyorlar.
Maltepe Zümrütevler Mahallesi muhtar adayı Gülbin Demirel yakından tanıdığımız bir isim. Carrefoursa’da çalışırken Tez Koop-İş Sendikası’nın işyeri temsilciliğini yapmış, sarı sendikayla anlaşamayınca sürgün üstüne sürgün yiyerek işten atılmıştı. Atıldığı gün çadır kurduğu Maltepe Carrefoursa önünde 60 gün direniş yürütmüştü. Şimdi aynı bölgede muhtarlığa talip.
Pazar günü yerel seçimler için sandık başına gideceğiz. Yerel yönetim listelerinde aday olan kadınlarla, adaylık sürecini ve aday olma nedenlerini öğrenmeye devam ediyoruz. Adalar Belediye Başkanlığı’na ve meclis üyeliğine TİP’ten aday gösterilen kadınlarla Adalar’ı konuştuk.
İçeriklerimizi kaçırmamak için e-posta bültenimize ücretsiz abone olun!