Yazarın Diğer Yazıları

Betül Kocaaslan
Betül Kocaaslan
İzmir Kemalpaşa’da bulunan Lezita Abalıoğlu işçileri 7 Mart’tan bu yana grevde. Fabrikanın yüzde 60’ı kadın. Kadın işçiler formenlerin aşağılamalarından, düşük ücretlerden ve işçi sağlığına dikkat edilmemesinden şikâyetçiler. Ağır yük taşıyan kadınların hepsi boyun ve bel fıtığı olmuşlar.
Kadınİşçi’nin “Kadınlar Sendikaların Neresinde?” başlıklı etkinliğine çeşitli işkollarından sendikacı kadınlar ve eylemci kadın işçiler katıldı. Kadın-sendika ilişkisinin ele alındığı toplantıda ortak talep; bağımsız bir kadın emek ağı kurulması oldu.
Ankara’da el yapımı çikolata üreten Patiswiss’te çalışanların çoğunluğunu 50 yaş üstü kadınlar oluşturuyor. Çünkü patron kadın istihdamı üzerinden teşvik almış. “Kadınlar tarafından kadınlar için” üretiliyor reklamı ile kendini tanıtan, insanlık dışı çalışma koşullarının olduğu fabrikada sendikal örgütlenmeyi engellemek için kadına yönelik her türlü baskı ve şiddet ise mübah.
Tülay Çal, İBB’nin iştirak şirketi İSPER AŞ.’ye bağlı sosyal tesislerde çalışırken haksız tutanaklarla İş Kanunu’nun 25/2 maddesiyle işten atıldı. Tülay, 70 günü aşkın süredir kadrolu işine geri dönebilmek için Saraçhane Parkı’nda direnişte.
Şişli Kent Konseyi Kadın Meclisi, 2 Aralık’ta “25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü Çalıştayı” düzenledi. Çalıştaya başlamadan önce Şişli Kadın Meclisi’nin çalışmalarını dinledik.
Agrobay Seracılık, Özak Tekstil, Burda Bebek. Düşük ücretler, güvencesiz çalışma, cinsiyetçi iş ayrımı; zorla mesaiye bırakılma, hakaret, taciz, mobbing, değersizleştirilen kadın emeği… Sektörleri, şehirleri farklı da olsa, dayatılan insanlık dışı çalışma koşullarına karşı kadın işçiler direnişlerle yanıt verirken “İşyerlerinde de kadına yönelik şiddet son bulsun diye mücadele ediyoruz” diyorlar.
CHP ‘Değişim şart’ dedi; ancak CHP’li belediyelerde çalışan işçiler için değişen pek bir şey yok. Soğanın fiyatını sorgulaması bile yasak olan kadın işçiler mobbinge maruz kalıyor, yapamayacakları işlere zorlanıyor, iş kazalarına açık hale getiriliyor. Baskılara direnenler de işten atılıyor. Ağustosta işten atılan Tülay Çal da bu işçilerden biri…
XIOAMI SALCOMP’da işçiler Türk Metal Sendikası’na üye oldu ama fabrikadaki çalışma koşullarında pek değişiklik yok. Ekipman olmadığı için galoşla çalışırken ayağı kayıp düşen ve hastaneye kaldırılan kadın işçi şikâyetçi oldu. İşveren önce hakaret etti sonra da işten çıkardı. Kadın işçi tek başına mücadele ederken, sendika susuyor.
İçeriklerimizi kaçırmamak için e-posta bültenimize ücretsiz abone olun!