Yazarın Diğer Yazıları

Fitnat Durmuşoğlu
Fitnat Durmuşoğlu
fitnat.d@hotmail.com
1983 Britanya’da büyük toplumsal çekişmelerin yaşandığı bir yıldı. Liverpool’da yüksek düzeyde sınıf mücadelesi yaşanıyordu ve kadın işçiler bu eylemlerde önemli rol oynuyorlardı.
1974’te kadınların sendika liderliğine yardımcı olmak ve TİS görüşmelerinde kadın sorunlarına daha fazla ağırlık vermek için kurulan ilk ulusal sendikal kadın örgütü İşçi Sendikası Kadın Koalisyonu’nun (CLUW) kurucularından olan Myra, bu konferansa başkanlık yaptı. CLUW’un ilk konferansına ülke çapında 82 işçi sendikası’ndan 3.000’den fazla kadın katıldı.
ABD işçi hareketinin en önde gelen kadın örgütçülerindendi. 1919 yılında 8 bin telefon operatörü genç kadının altı gün sürdürdüğü greve öncülük etti. Kadınların evlendikten sonra da ücretli işlerine devam edebilmesi, eşdeğerde işe eşit alması ve daha iyi koşullarda çalışması için yaşamı boyunca mücadele etti.
Avusturya’da sosyal demokrat kadın hareketinin öncülerindendi. Tütün ve ev işçisi kadınların örgütlenmesinde çalıştı. Gazetecilik yaptı. Avusturya Ulusal Parlamentosu’na giren ilk sekiz kadından biriydi. Hitler’in Avrupa’da yükselmesiyle birlikte hapis yattı, sürgün yedi. Gittiği her yerde kadın hakları için mücadele etti.
ABD’nin Colorado eyaletinde madencileri destekleyen bir gazetede çalışıyordu. Madenciler 1903 yılında grev nedeniyle tutuklandığında bunu kamuoyuna duyurdu. Gazetesi basıldı, arkadaşları gözaltına alındı; ama o yılmadı. Tipografi Sendikası’nın yönetimine geldi ve daha sonra hayatı boyunca sendikacılık yaptı.
Rus devrimci ve feminist Elisabeth Dmitrieff, 20 yaşındayken Paris Komünü’ne katıldı. Ona göre, işçi sınıfından kadınların maruz kaldığı eşitsizlik, ayrımcılık ve sömürünün sona erdirilmesi, Komün’ün asli görevleri arasındaydı. Bu amaçla Kadınlar Birliği’ni kurdu, kadın işçilerin hakları için mücadele etti.
Artan konut kiralarını ödemeyi reddeden Glasgowlu kadınların direnişine, 20 bin işçinin katıldığı 1915 Kira Grevi’ne liderlik etti. Kadınların Barış Haçlı Seferi’ni kurdu, savaşa karşı çeşitli kampanyalar yürüttü. Çamaşırhanelerin, kreşlerin kurulması, çocuklu kadınların emeklilik hakkı için mücadele etti.
Anne ve babası Almanya göçmeniydi. O, Brooklyn’de dünyaya geldi. Oy hakkı hareketini desteklemesinin yanı sıra kadın işçilerin sorunlarıyla da ilgileniyordu. Bu ilgi onu Kadın Sendikalar Birliği’nin başkanlığına ve Chicago Emek Federasyonu’nun yönetim kurulu üyeliğine kadar götürdü.
İçeriklerimizi kaçırmamak için e-posta bültenimize ücretsiz abone olun!