Yazarın Diğer Yazıları

Haber Merkezi
Haber Merkezi
2-3 Aralık 2023 Metro Han, Beyoğlu
Biz aşağıda imzası olan feminist gruplar ve kurumlar, Filistin direnişiyle her yönüyle dayanışma içinde, haksızlık ve sömürgeciliğe karşı olduğumuzu ifade ediyoruz. Tüm yol arkadaşlarımızı, bu adalet mücadelesinde Filistin direnişinin tartışmaksızın arkasında durmaya çağırıyoruz.
Birleşik Metal-İş Sendikası, geçen hafta bir ilke imza atarak 1’inci Genişletilmiş Şube Kadın Komisyonları Toplantısı’nı gerçekleştirdi. Toplantıya katılan kadın işçiler, hem sendikalarıyla hem de kadın komisyonunun bir parçası olmakla gurur duyduklarını söylüyor. “Kadın işçilere verilen önemi gördük” diyorlar.
Seçime sayılı günler kala kadınlar sokakları bırakmıyor. “Erdoğan ittifakını sandıkta değiştirelim” çağrısıyla pazar pazar dolaşıp bildiri dağıtan feministler, muhalefetin göçmenleri hedef alan söylemlerine de tepki gösterdi. KESK’li kadınlar ise herkesi tek adam rejimine ve kadın düşmanı zihniyete karşı oy kullanmaya çağırdı.
Genel-İş’te erkek egemen sendika bürokrasisi, daha iki ay önce yol arkadaşımız Nazan Gevher Çam Ay’ı başkan seçen şubeyi böldü. Kartal Belediyesi işçilerinin bağlandığı yeni şubenin yönetimine ise iki ay önce seçimi kaybedenler atandı. Ay, “İşçinin iradesini yok sayamazsınız, bu antidemokratik müdahaleyi, kayyumu kabul etmiyoruz” diyor.
EŞİK’in raporuna göre, depremi böyle büyük bir afete çeviren doğa değil; erkek egemen, ayrımcı, rantçı, tekçi, reisçi devlet anlayışı. Raporda, 18 yaş üstü tüm kadınlara özel nakdi destek verilmesi, kreş ve bakım merkezlerinin açılması, erkek şiddetine karşı koruma mekanizmalarının acilen oluşturulması talep ediliyor.
Yedikule Hastanesi’nde bir hemşire, asistan hekim tarafından cinsel saldırıya maruz bırakıldı. Saldırıyı protesto eden hastane çalışanları, bu kamu kurumunda son iki yılda çok sayıda cinsel şiddet vakasının yaşandığını ancak bu vakaların üstünün örtüldüğünü, faillerin ise hastane yönetimi tarafından korunup kollandığını söylüyor.
Mor Çatı’nın raporuna göre, deprem bölgesinde çadırlar ‘aileye’ teslim edildiği için boşanma sürecinde olan, şiddet faili kocasından ayrı yaşayan, aile içinde şiddete maruz kalan kadınlar ayrı bir çadıra erişemiyor. Şiddet uygulayan kocayla, kocanın ailesiyle ya da kendi ailesiyle kalmak zorunda bırakılıyorlar.
İçeriklerimizi kaçırmamak için e-posta bültenimize ücretsiz abone olun!