Yazarın Diğer Yazıları

Hêlin İlcek
Hêlin İlcek
İstanbul’da özel bir okul müdürünün öldürülmesinin ardından eğitim emekçileri sokaklara döküldü. Kadın öğretmenler eğitimin piyasalaştırılmasıyla mesleklerinin değersiz kılındığına, öğretmenlerin şiddete açık hale getirildiğine dikkat çekiyorlar.  Kadınların çok daha fazla, farklı ve katmanlı şiddet biçimleriyle karşı karşıya kaldıkları ise ortak gözlemleri…
Çekiç seslerinin, dönen çarkların, motorların gürültüsü arasındaki emekçi siyahî kadınlar… Arkadaşımız Hêlin, 2. Paylaşım Savaşı sırasında çelik fabrikalarında, dökümhanelerde, uçak fabrikalarında ve tersanelerde savaş silahlarını üreten ucuz işgücü olarak çalıştırılan siyahî kadın işçileri yazdı.
Saliha Toktaş, 20 yaşında gencecik bir kadın; DEM’in Bursa Yıldırım Belediye eş başkan adayı. Yıldırım işçi ve Kürt mahallerinin yoğun bulunduğu bir ilçe. Saliha ile adaylığını, kadınlar için nasıl bir kent düşlediklerini, eviçi emek sömürüsünün hafifletilmesi konusunda çözüm önerilerini konuştuk.
Nilüfer Belediyesi “Nilüfer Belediyesi Çalışanlarına Yönelik Hane İçi Şiddet Politika Rehberi”ni 2023 yılında tamamladı ve uygulamaya başladı. Rehberi hazırlayanlardan Belediye Eşitlik Birimi’ne bağlı Kadın Dayanışma Merkezi sorumlusu sosyolog Merve Yalçınkaya bu süreçteki deneyimlerini bizimle paylaştı.
İçeriklerimizi kaçırmamak için e-posta bültenimize ücretsiz abone olun!