Yazarın Diğer Yazıları

Kadın İşçi
Kadın İşçi
“Her yerde, her türlü emek hallerimiz” diyerek çıkmıştık yola. İkinci yılımızı doldurduk. Kadın işçilerden, feminist dayanışmadan aldığımız güçle yolumuza devam ediyoruz…
Katar’ın Dünya Kupası hayalini inşa etmek için binlerce kilometre yol kat eden erkek işçilerin durumu pek çok kez belgelendi. Ancak insan hakları savunucuları, göçmen kadınların yaşadıklarının aynı şekilde araştırılmadığını söylüyor. The Guardian’dan Louise Donovan, Katar’daki Dünya Kupası otellerinde çalışan beş göçmen kadın işçiyle konuştu.
Dünyanın dört bir yanından 180’e yakın feminist örgüt, IMF’nin Toplumsal Cinsiyet Stratejisi’ni reddettiklerini duyurdu, kampanya başlattı. IMF’nin kadınların yaşadığı hak ihlallerinden bizzat sorumlu olduğunu vurgulayan feministler, Fon’un sömürgeci politikalarını genişletmek için toplumsal cinsiyet eşitliğini ‘araç’ olarak kullandığına dikkat çekiyor.
Birleşik Krallık’ta geçen ay parlamentoya sunulan tasarı, sendikaları alarma geçirdi. Tasarı yasalaşırsa, muhafaza edilmesi için özel bir düzenleme yapılmadığı takdirde, 2023 yılı sonunda tüm AB yasaları otomatik olarak yürürlükten kalkacak. Sendikalar ücret eşitliği, gebelik koruması gibi temel hakların tehlikede olduğuna dikkat çekiyor.
Bartın’da 41 madencinin ölümüyle sonuçlanan patlama, kaza da değil kader de… Bu bir işçi katliamı! Son 20 yılda bu ülkenin madenlerinde 2 bine yakın işçi yaşamını yitirdi. Bu ölümlerin tümü önlenebilirdi.
Bakım işçileriyle ilgili bir araştırma, pandeminin, işçilerin ruh sağlığı üzerindeki olumsuz etkisini ortaya koydu. İşçilerin önemli bir bölümü anksiyete, depresyon ve tükenmişlik sendromundan yakındı. Raporda kadınların daha büyük risk altında olduğu vurgulanırken, sendikalar sektörde bu sorunları önceleyen insan merkezli bir reform talep ediyor.
Önce ILO 189’un onaylanması kararı, ardından kararname… İspanya’da yıllardır örgütlü mücadele yürüten ev işçileri kazanıyor. Ev işçisi Rafaela, “Biz ülkedeki en güçlü mücadelelerden birini veriyoruz. Örgütlendiğimizde, kadınlar olarak kendi başımıza bakımını sürdürmediğimiz bir toplum ve dünya inşa etmeye başladığımızı biliyoruz” diyor.
Almanya’da bulunan kara-kızıl sendikaların çatı örgütü FAU’nun (Özgür Sendikalar Birliği) Seks İşçileri Departmanı tarafından, eylül ayı başında, seks işçilerinin sorunları ve taleplerini içeren bir manifesto yayımlandı. Metinde seks işçilerinin örgütlenme meselesi gündeme getirilirken, bağımsız sendikaların bünyelerindeki ayrımcılığa uğrayan gruplar için bir örgütlenme modeli de sunuluyor. Yararına binaen aynen çevirdik…
İçeriklerimizi kaçırmamak için e-posta bültenimize ücretsiz abone olun!