Yazarın Diğer Yazıları

Necla Akgökçe
Necla Akgökçe
nakgokce@gmail.com
Oda hizmetçisi olarak işe başladı. Ev hizmetlilerini bir birlik (*) çatısı altında örgütledi ve birliğin başkanı oldu. Viyana Kent Konseyine girdi ve ev hizmetlilerinin çalışma koşullarının düzeltilmesi için uğraş verdi. Ağır kayıplar yaşamasına rağmen mücadeleye devam etti.
Lucie Loch, Avusturya’da hemşireler sendikasını kurdu. Uzun süre sendika genel sekreterliğini yürütmesinin yanı sıra örgütün kadın komitesinde de yer aldı. Dönemin tüm sosyalist sendikacıları gibi Nazilerin hışmına uğradı. 1943’de New York’ta sürgünde yaşamını yitirdi. Ne fotoğrafı var, ne de doğru düzgün yazılmış bir biyografisi…
Küresel konfederasyonlar ve sendikal birlikler işyerinde eşitlik ve güvenlik konusunda önemli ve ileri bir adım atarak, LGBTİ+ çalışanlar için geniş kapsamlı bir araç seti hazırladı.
Asgari ücret ne kadar olsun, saptanması siyasi mi değil mi, işçi sınıfı açısından ücretlerin artması refah getirir mi, yükselmesi kadınların yararına mıdır, neden yararınadır? Asgari ücret komisyonundaki o iki kadın kim, oraya nasıl geldi? Feministler ücret mücadelesinin neresinde? Bu kez sorular soralım dedik.
Geçtiğimiz yıl DGB’nin başına bir kadın gelmişti. Şimdi de Almanya’nın metal sektöründe örgütlü en büyük, etki ve de erkek egemen sendikası olan IGMetall’e bir kadın: Christiane Benner başkan olarak seçildi. Hem de neredeyse delegelerin hepsinin oyunu alarak… Benner kadın işçi hakları, ekolojik bir endüstri, kısa çalışma süreleri, vergide adaleti savunuyor.
Kapitalizmin sınırsız kâr hırsıyla doğayı tahrip etmesi küresel ısınmaya, o da aşırı sıcaklara yol açtı. İşçi sağlığı ve iş güvenliği tedbirlerinin hiçe sayıldığı ülkemizde, sıcağa bağlı beyin kanaması geçiren PTT işçisi Berran Özen Kırmızıgül arkadaşımız, yaşam mücadelesi veriyor. Bu, önlenebilirdi. Hükümetten sendikalara herkesin yapması gerekenler var.
Sağın en kadın düşmanı kesimlerini bir araya getiren yeni hükümet döneminde bizi neler bekliyor; bu durum feminist mücadeleyi, kullandığımız araçları nasıl etkileyecek? Ayşe Düzkan’la konuştuk.
Pandemi sonrası gelişen yaşlı düşmanlığı atmosferinde, emekli aylıkları sağ hükümetlerin gözüne batmaya başladı. Emeklilik yaşı yükseltilip aylıklar düşürülürken, süreçten en zararlı çıkan kadın emekliler eylemlerde başı çekiyordu. O halde emekli kadın deneyimleri de feminizmin konusu haline gelmeli artık.
İçeriklerimizi kaçırmamak için e-posta bültenimize ücretsiz abone olun!