Yazarın Diğer Yazıları

Öznur Kaya
Öznur Kaya
oznurr.kayaa@gmail.com
Cinsiyet Eşitliği Politikaları Derneği, iş yaşamında cinsiyet eşitliği için kurumsal politikaların geliştirilmesine katkı sunmayı amaçlıyor. Derneğin kurucuları, “Farklı ayrımcılık veya şiddet biçimlerine karşı bütünlüklü bir mücadele mümkün. Cinsiyet eşitliğini kurum düzeyinde hayata geçirmek için feminist bir perspektife ihtiyaç var” diyor.
İranlı kadınlar, kendilerini her alanda köleliğe mahkûm eden molla rejiminden kurtulmak için direniyor. İşçi Hakları Savunucuları Merkezi’nden Nikorvan, “Bu, köklü bir değişim isteyen kadınların ayaklanması ve hemen bitmeyecek” diyor. Eski mağaza işçisi Meryem ise çalışmasına izin verilmeyen kadınların para için böbreklerini sattığını anlatıyor.
Daha önce iki kez Ataşehir Belediyesi’ndeki işinden atılan Melike Şahin, bu kez de İstanbul Valiliği’nin talimatıyla başlatılan güvenlik soruşturması kapsamında işinden edildi. Gerekçesiz işten çıkarmaların kadınların hayatını zora soktuğunu vurgulayan Şahin, “Belediyeler ve kamu kurumları bizim, halkın, işçilerin. Onlar gidecek biz kalacağız” dedi.
Çalışanların yüzde 98’inin kadınlardan oluştuğu Bursa’daki Technomix fabrikasında, toplu sözleşme görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine başlayan grev sürüyor. Grevci işçilerden Nurgül Özkan, asgari ücretten biraz fazla ücret alan işçilerin maaşlarının zam sonrası geriye çekildiğini, ikramiyelerini alamadıklarını ve doğum iznine ayrılan kadınların izinlerinin iptal edildiğini söyledi.
İBB’de güvenlik soruşturması gerekçesiyle Kod-42 ile atılan onlarca işçi, Saraçhane’de eylemde. Aralarında Barış Akademisyenleri’nin de olduğu kadın işçiler, sessiz kalmayacaklarını vurguluyor: “Hepimiz güvencesizliğe itildik. Ama biz kadınlar iki kat fazla etkileniyoruz. Güvencesizlik kadınlar ve erkekler için aynı değil…”
Fetihtepe’deki kentsel dönüşüm sürecinde yaşananlardan en çok etkilenen kadınlar oldu. Elektrik, su ve doğal gazın kesildiği evlerde kadınların yükü iyice arttı. Kadınlar; kuyulardan su çekerek mum ışığında bulaşık yıkıyor, küçük çocuklarının bakımlarını üstleniyor, buldukları küçük tüplerle yemek pişiriyor.
Asgari ücrete yapılan bin 247 liralık zam, kadın işçilerin derdine deva olmuyor. Yeni boşandığını, iki çocuğuyla yaşayacağı bir ev aradığını ama bulamadığını anlatan Fatma, “Bu ücretle geçinmek mümkün değil. Maaşımın tamamını versem bile yaşanabilir bir ev bulamıyorum” diyor.
Ev işçisi kadınlar, geçenlerde Twitter’de dönen “Ev işçisine yemek verilmeli mi?” tartışmasına oldukça tepkili. “Biz sadaka istemiyoruz, hakkımızı istiyoruz. O bir öğün yemek bizim zaten hakkımız, hakkımızı vermek zorundasınız” diyorlar. Ev işinin iş, ev işçisinin de işçi olduğunu ısrarla vurguluyorlar
İçeriklerimizi kaçırmamak için e-posta bültenimize ücretsiz abone olun!