Yazarın Diğer Yazıları

Seval Öztürk
Seval Öztürk
sevalozturk18@gmail.com
Türkiye İşçi Partisi listelerinden Kadıköy belediye meclis adayı olan Merve Şanlıdağ ile görüştük. Şanlıdağ belediyelerin eşit temsil, söz ve karar hakkımızı savunmamız gereken yerlerden biri olduğunu için aday oldu.
Bir şantiyede mimar olarak çalışan Merve, “Kadınlara erkeklere verilen ücretler ödenmiyor” diyor; “Benimle yaşıt hatta iş deneyimi benden az olan bir şantiye şefi var, aldığı ücret benden fazla, bunu biliyorum. Aynı şantiyede çalışıyoruz, ama o erkek!” Merve, taşeron sisteminin cinsiyet ayrımcılığını pekiştirdiğini de belirtiyor.
Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nda bulunan bir grup erkeğin belirlediği yeni asgari ücreti kadın işçilere sorduk. Nesrin, “Bu koşullarda tek başına yaşamak da sosyalleşmek de çok zor. Sadece hayatta kalıyoruz” diyor. Trans bir kadın işçi olan Deniz ise asgari ücret bile alamadığını, borç harçla yaşamaya çalıştığını anlatıyor.
Kadın düşmanı ittifak Meclis’te çoğunluğu etse de ‘tek adam’ rejiminin mimarı Erdoğan, cumhurbaşkanlığı seçimini ilk turda kazanamadı. Peki feministler, 14 Mayıs’ı nasıl değerlendiriyor? 28 Mayıs’taki ikinci tur seçimine dair ne söylüyorlar? Feminist hareketten arkadaşlarımız Ayşe Düzkan, Hülya Osmanağaoğlu ve Feride Eralp ile konuştuk.
TİP’in milletvekili adayı Esmeray, LGBTİ+ varlığının tanınması için mücadele edeceğini belirterek, “Soylu’nun gözünün içine baka baka o kürsüye çıkmak istiyorum. Orada bir saçımı dahi savursam çok önemli” diyor. Kadın ve LGBTİ+ işçilerin hakları için çalışacağını, bunun için somut politika önerilerinin olduğunu anlatıyor.
TİP’in işçi adaylarından biri de Hêlin İlcek. Hêlin, kadın işçilerin yakıcı sorunlarına dair çok somut politika önerilerinin olduğunu belirtiyor. Barutçu Tekstil işçisi kadınların direnişinin yarın 200’üncü gününe girdiğine de dikkat çeken Hêlin, “Biz saat 14.00’te orada olacağız. Bursa’daki herkesi desteğe çağırıyoruz” diyor.
Kadın emeği alanında mücadele edenlerin yakından tanıdığı bir isim Sevda Karaca. Şimdi Yeşil Sol Parti’den Gaziantep milletvekili adayı. Sorularımızı yanıtlayan Sevda, “Şimdiye kadar emekçi kadınların sesini, sözünü, onların örgütlü gücünü Meclis kürsülerinden o kadar az duyabildik ki. İşte biz bu sözü büyütmek üzere yola çıktık” diyor.
Oğlunu Soma Katliamı’nda yitiren tarım işçisi Gülsüm Çolak, Yeşil Sol Parti’nin Manisa milletvekili adaylarından. Gülsüm, eşitsizlik ve adaletsizliklerin, sömürünün son bulması; kadınların, tarım işçilerinin, maden işçilerinin insanca koşullarda çalışması ve yaşaması için mücadele edeceğini söylüyor.
İçeriklerimizi kaçırmamak için e-posta bültenimize ücretsiz abone olun!