Yazarın Diğer Yazıları

Sevgim Denizaltı
Sevgim Denizaltı
sevgimdenizalti@gmail.com
Filipinler, ILO’nun 190 sayılı Şiddet ve Taciz Sözleşmesi’ni Asya’da onaylayan ilk ülke olacak. Bu tarihi karar, sendikalardan kadınların yıllardır yürüttüğü kampanyanın sonucunda alındı. Yalnız Filipinler’de değil, dünyanın dört bir yanında sendikalar ILO 190’ın onaylanması, iş yaşamında şiddet ve tacizin son bulması için mücadelelerini sürdürüyor.
Birleşik Metal-İş’in kongresinde yapılan tüzük değişiklikleriyle kadın üyeler, önemli kazanımlar elde etti. Buna göre, sendikada Eşitlik Dairesi kurulacak ve şubelerin zorunlu organlarına kadın üye sayısıyla orantılı kota getirilecek. Bu değişiklikleri, Kadın Komisyonu’nda faaliyet yürüten sendika uzmanı Nuran Gülenç ile konuştuk.
İrlanda’da ev içi şiddete maruz kalan işçilere yılda 5 gün ücretli izin hakkı tanıyan yasal düzenleme, geçen pazartesi günü yürürlüğe girdi. İşçiler acil durumlarda bu izni patronlarına haber vermeden kullanabilecek. Ücretlerinde hiçbir kesinti yapılmayacak. Sendikalar izin süresini yetersiz bulsa da düzenlemenin önemli bir kazanım olduğu görüşünde.
AKP’nin başını çektiği kadın düşmanı ittifaka milyonlarca kadın neden oy verdi? Seçim süreci ve sonrasında yaşananlar, feminist politika açısından bize ne söylüyor? Önümüzdeki süreçte nasıl bir mücadele hattı izlemek gerekiyor? Feminist yazar Handan Koç’la konuştuk.
KESK Eş Genel Başkanı Şükran Kablan Yeşil, bu seçimlerin kadınlar için yaşamsallığına dikkat çekerek, başta kamu emekçileri olmak üzere tüm kadınlara şu çağrıyı yapıyor: “Yaşamımıza ve geleceğimize sahip çıkmak için 14 Mayıs’ta sandık başında ve sandık peşinde olalım.”
Depremin yarattığı enkaz olduğu yerde duruyor. Peki, nasıl iyileşeceğiz? Psikolog Betül Topkaya “Dayanışmayla…” diyor; “Depremin yıkıcılığını artıran toplumsal sorunlarla etkin bir şekilde mücadele edilmesi ve sosyal dayanışmanın artması, insanların korku ve kaygı duygusu karşısında güçlenmesi için bir olanak oluşturabilir.”
Gürkan, işyerlerinde kadın olmaktan kaynaklanan sorunların çözümüne çok önem verdiklerini, bunun için parti olarak özel politikalar geliştirdiklerini anlatıyor. Eşit ücret mücadelesini de kadın emeğinin ikincilleştirilmesine karşı yürütülen bir mücadele olarak değerlendiriyor.
Kayıtdışılığın ortadan kaldırılmasıyla istihdam ve ücret eşitsizlikleri gibi temel meselelerin daha kolay çözülebileceğine vurgu yapan Çetinkaya, kreşin kadın istihdamını artırıcı rolünün yanı sıra örgütlenmenin, toplumsal cinsiyet temelli eğitimin ve kotanın önemine dikkat çekiyor.
İçeriklerimizi kaçırmamak için e-posta bültenimize ücretsiz abone olun!