Kadın İşçi Zehra Kosova Sempozyumu için çağrı

Türkiye'de kadın emeği alanında çalışan araştırmacıları bir araya getirmek ve kadın emeği tarihimizin önemli figürlerini anmak amacıyla bir sempozyum düzenliyoruz. Zehra Kosova'ya ithaf ettiğimiz bu sempozyuma katılmak için kadın emeğiyle ilgili bildiri özetlerinizi 10 Nisan 2023'e kadar kadiniscihaber@gmail.com adresine gönderebilirsiniz.
Paylaş:

Tütün işçisi Zehra Kosova (1.07.1910-18.08.2001) Türkiye’nin ilk kadın sendikacısıdır. 8 Mart 1995’de Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu’nun (DİSK) “Kadın Emek” ödülünü alan Zehra Kosova’nın Ben İşçiyim isimli anı kitabı da 1996 yılında yayımlanmıştır.

Kadın İşçi olarak Mayıs 2023’te Zehra Kosova adına bir sempozyum düzenlemeyi planlıyoruz. Gönlümüzden geçen, her yıl kadın emeği alanından farklı bir kadın adına bir sempozyum düzenlemek. Sempozyumun amacı, hem kadın emeği tarihimizin önemli figürlerini anmak hem de Türkiye’de kadın emeği çalışan araştırmacıları bir araya getirmek.

Zehra Kosova Sempozyumu için kadın emeğiyle ilgili bildiri özetlerinizi 10 Nisan 2023’e kadar kadiniscihaber@gmail.com adresine bekliyoruz. Sempozyumla ilgili ayrıntılar, sunumlar elimize ulaştıktan sonra sitemizden duyurulacak.

Paylaş:

Benzer İçerikler

‘Kadın Emeği ve Güvencesizlik’ başlıklı üçüncü atölyemiz, 10 Haziran’da Semiha Arı’nın yürütücülüğünde başlıyor.
‘Feminist Yöntem Tartışmaları ve Kadın Emeği’ başlıklı ikinci atölyemiz, 13 Mayıs’ta Necla Akgökçe yürütücülüğünde başlıyor.
Bu yıl ilk kez düzenlediğimiz Zehra Kosova Sempozyumu, 29 Nisan Cumartesi günü Cezayir Toplantı Salonu’nda yapılacak. Emek deneyimlerimizi, direniş hikâyelerimizi, mücadelelerimizi ortaklaştırmak için sempozyumda buluşalım.
Türkiye’de kadın emeği alanında çalışan araştırmacıları bir araya getirmek ve kadın emeği tarihimizin önemli figürlerini anmak amacıyla bu yıl ilk kez düzenlediğimiz Zehra Kosova Sempozyumu’nun programı yayımlandı.
İçeriklerimizi kaçırmamak için e-posta bültenimize ücretsiz abone olun!