Maden sendikasının fahri üyesi bir gazeteci: Emma Florence Langdon

ABD’nin Colorado eyaletinde madencileri destekleyen bir gazetede çalışıyordu. Madenciler 1903 yılında grev nedeniyle tutuklandığında bunu kamuoyuna duyurdu. Gazetesi basıldı, arkadaşları gözaltına alındı; ama o yılmadı. Tipografi Sendikası’nın yönetimine geldi ve daha sonra hayatı boyunca sendikacılık yaptı.
Paylaş:
Fitnat Durmuşoğlu
Fitnat Durmuşoğlu
fitnat.d@hotmail.com

Emma Florence, 29 Eylül 1875’te ABD’nin Tennessee eyaletinde yerli, güneyli Parker ailesinin çocuğu olarak dünyaya geldi. Yaşamının ilk yılları hakkında çok az şey biliniyor. On beş yaşındayken JW Lockett ile evlendi ve 1893’te tek kızı Lucile’i doğurdu. Bu evlilik uzun sürmedi, iki yıl sonra matbaacı Charles G. Langdon ile evlendi ve onun büyüdüğü Kansas’a yerleşti.

1894 yılında maden patronları 8 saat olan günlük mesai süresini 10 saate çıkardı. Bunun üzerine, Colorado eyaletine bağlı Cripple Creek bölgesinde madenciler, Batı Madenciler Federasyonu (WFM) öncülüğünde greve çıktı ve birçok madende üretim durdu. Grev sonunda işçiler, günde 3 dolara 8 saat çalışma hakkını kazandı.  

1903 yılında Emma Langdon, Cripple Creek’teydi. Eşi Charles ile Victor kasabasına yerleşip sendika yanlısı bir gazete olan Victor Daily Record’da çalışmaya başladı. Charles o dönemin gazetelerinin baskısı için kullanılan linotipin operatörüydü, Emma da onun yardımcısı olarak çalışıyordu. Batı Madenciler Federasyonu, Colorado City’nin dökümhane işçilerini desteklemek üzere ağustos ayında greve gittiğinde, Tipografi Sendikası üyesi Emma Langdon grevi destekledi. Daha sonra “Onlar kardeşler” diye yazdı; “İkimiz de aynı şartlara tabiyiz. O bugün grevde, ben de yarın grevde olabilirim. İkimiz de aynı şeyi savunuyoruz: sendikacılığı.”

Eylül ayında Vali James Peabody, General Sherman Bell komutasındaki Ulusal Muhafızları, Cripple Creek’e gönderdi. Amaç Batı Madenciler Federasyonu’nu bitirmekti. Ordu, maden işçilerine acımasızca saldırdı ve 30 işçi öldürüldü. Çok sayıda kişi de tutuklandı. Bu grevi tarihçiler, “işverenlerin en sistematik şekilde şiddet uyguladığı savaş” olarak nitelendirdi.  

Victor’da kadınlardan oluşan bir grup (Victor WFM Auxiliary), grevci madencilere, hapse atılanlara ve ailelerine destek olmak için çeşitli kampanyalar yürüttü. 

Gazetesi basıldı ama o yayın yapmaya devam etti

Askerlerle işçiler arasındaki gerilim gün geçtikçe arttı. Victor Daily Record, 29 Eylül’de birlikler arasında iki mahkûmun bulunduğunu yazdığında askerler gazeteyi basarak çalışanları gözaltına aldı. Gece yarısı baskınla ilgili mesajı alan Emma, iki kişiyle ofise koştu, kapıları sürgüledi ve sabah gazetesini hazırladı. Gazetenin manşetinde, “Biraz Biçimi Bozulmuş Ama Hâlâ Ringde” yazıyordu. Milislere meydan okuduğu ve sendika gazetesinin bir sayısını tek başına çıkardığı için Emma’ya WFM tarafından altın madalya takdim edildi ve Emma, sendikanın fahri üyesi yapıldı. 

Victor Daily Record, tutuklamalar sırasında hiçbir konuyu gözden kaçırmadı. Matbaacılar yirmi dört saat boyunca gözaltında tutuldu, hakaret suçlamasıyla suçlandı ve ardından kefaletle serbest bırakıldı. Davalar mahkemeye taşındığında tüm suçlamalar reddedildi.

Gazeteyi savunmak için Ulusal Muhafızlarla yaşanan anlaşmazlık, Emma Langdon’ı tanınır yaptı. Ülkenin dört bir yanından onun cesaretini öven yüzlerce mektup geldi ve kendisi, WFM’nin ilk kadın üyesi olması da dâhil olmak üzere çeşitli nedenlerle pek çok ödül aldı. Yıl bitmeden, grev hala devam ederken, Cripple Creek’teki sınıf savaşlarının tarihini yazmaya başladı. Cripple Creek Strike (Cripple Creek Grevi) 1904 ve 1905’te iki bölüm halinde yayımlandı.  Ayrıca, Industrial Wars of Colorado (Colorado’nun Sanayi Savaşları) ve Labors Greatest Conflicts (İşçi Sınıfının En Büyük Mücadeleleri) adlı kitapları yazdı. 

Tipografi Sendikası, Ocak 1904’te maden işçilerinin taleplerini Vali Peabody’e sundu. Emma, Tipografi Sendikası’nın yönetim kurulu başkanı oldu. Grev o yıl Maden Sahipleri Derneği’nin zaferiyle sona erdi. Grev kaybedilince o da diğer sendikacılar ve grevciler gibi şehri terk etmek zorunda kaldı.

Sosyalist Parti’yi destekliyordu

Langdon, hayatının geri kalanında Colorado eyaletinin başkenti Denver’da yaşadı ve sendikal mücadelesine devam etti. Uluslararası Tipografi Birliği (ITU) Yerel No 49’un üyesi oldu. 1905’te Dünya Sanayi İşçileri’nin (IWW) kuruluş toplantısında sekreter yardımcılığına seçildi ve ülke çapında işçi haklarını ve Sosyalist Parti’yi destekleyen konuşmalar yaparak, WFM’de öne çıkmaya devam etti. 

1913’te Colorado, New Mexico ve Wyoming’deki Tipografi Sendikası üyelerinin birleşmesine yardım etti. 1916’da Kansas ve Oklahoma’daki dökümhane işçilerini örgütlemek için bir kampanyaya öncülük etti. Aynı yıl WFM onu Birleşik Maden İşçileri Kongresi’nin “kardeş delegesi” olarak seçti. Emma Langdon, Batı Madenciler Federasyonu’nda görev yapmayı sürdürdü ve örgütün adı Uluslararası Maden, Değirmen ve İzabe İşçileri Birliği olarak değiştiğinde de örgütte yerini aldı. 

Emma, Birinci Dünya Savaşı’ndan sonra tarihi kayıtlardan büyük ölçüde kayboldu. 30 Kasım 1937’de yaşama veda etti. Denver’daki Fairmount Mezarlığı’nda kızının yanına gömüldü.

1989’da Barbara Jo Revelle, Langdon’ı Colorado Kongre Merkezi’nin panorama duvar resmine dâhil etti. Böylece Emma Langdon, eyalet tarihindeki önemli kişiler arasına girdi.

Emma Florence Langdon | Articles

https://coloradoencyclopedia.org

https://ekmekvegul.net

https://en.wikipedia.org

Fotoğraflar: The Progressive, Wikipedia

Paylaş:

Benzer İçerikler

Kopenhag’da dünyaya geldi. İlkokulu okuduktan sonra erkek terzisi olarak çalışmaya başladı. Erkek terzisi kadınları örgütleyerek, bir kadın sendikası kurdu ve başkanı oldu. Sendikalarda kadınların temsili için erkeklere karşı zorlu mücadeleler verdi.
İçeriklerimizi kaçırmamak için e-posta bültenimize ücretsiz abone olun!