Zehra Kosova Sempozyumu’nun programı belli oldu

Türkiye'de kadın emeği alanında çalışan araştırmacıları bir araya getirmek ve kadın emeği tarihimizin önemli figürlerini anmak amacıyla bu yıl ilk kez düzenlediğimiz Zehra Kosova Sempozyumu'nun programı yayımlandı.
Paylaş:

Kadınİşçi olarak düzenlediğimiz Zehra Kosova Sempozyumu, 29 Nisan Cumartesi günü Cezayir Toplantı Salonu’nda yapılacak. Bir gün sürecek sempozyumda, kadın emeğine dair birçok önemli konu ele alınacak.

Tütün işçisi Zehra Kosova (1.07.1910-18.08.2001) Türkiye’nin ilk kadın sendikacısı. 8 Mart 1995’de Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu’nun (DİSK) “Kadın Emek” ödülünü alan Zehra Kosova’nın ‘Ben İşçiyim’ isimli anı kitabı da 1996 yılında yayımlandı.

Zehra Kosova adına bu yıl ilk kez düzenlediğimiz sempozyumun amacı, hem kadın emeği tarihimizin önemli figürlerini anmak hem de Türkiye’de kadın emeği çalışan araştırmacıları bir araya getirmek.

Zehra Kosova Sempozyumu’nda 22 bildiri, altı farklı oturum başlığı altında sunulacak. Bu oturum başlıkları şöyle:

  • Deneyimin ve Direnişin Kadın Bilgisi
  • Kadın Emeğinin Sanatsal ve Kültürel Yansımaları
  • Ücretli İşin Ötesinde Kadın Emeği: Hayatlar, Hikâyeler, Tahayyüller
  • Tarih İçindeki Görünürlükten Kadın İşçi Tarihine
  • Kadın İşçiler Anlatıyor
  • Emeğin Göçmen Kadın Halleri

Sempozyumun programına bu linkten ulaşabilirsiniz: https://www.kadinisci.org/wp-content/uploads/2023/04/Zehra-Kosova-Sempozyumu-29-Nisan-duyuru-program.pdf

Paylaş:

Benzer İçerikler

‘Kadın Emeği ve Güvencesizlik’ başlıklı üçüncü atölyemiz, 10 Haziran’da Semiha Arı’nın yürütücülüğünde başlıyor.
‘Feminist Yöntem Tartışmaları ve Kadın Emeği’ başlıklı ikinci atölyemiz, 13 Mayıs’ta Necla Akgökçe yürütücülüğünde başlıyor.
Bu yıl ilk kez düzenlediğimiz Zehra Kosova Sempozyumu, 29 Nisan Cumartesi günü Cezayir Toplantı Salonu’nda yapılacak. Emek deneyimlerimizi, direniş hikâyelerimizi, mücadelelerimizi ortaklaştırmak için sempozyumda buluşalım.
Türkiye’de kadın emeği alanında çalışan araştırmacıları bir araya getirmek ve kadın emeği tarihimizin önemli figürlerini anmak amacıyla bir sempozyum düzenliyoruz. Zehra Kosova’ya ithaf ettiğimiz bu sempozyuma katılmak için kadın emeğiyle ilgili bildiri özetlerinizi 10 Nisan 2023’e kadar kadiniscihaber@gmail.com adresine gönderebilirsiniz.
İçeriklerimizi kaçırmamak için e-posta bültenimize ücretsiz abone olun!