1 Temmuz’da tüm itaatsizliğimizle Taksim Tünel’de buluşuyoruz

Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden geri çekilme kararının hayata geçeceği 1 Temmuz 2021 öncesi tüm Türkiye’den kadınlar ve LGBTİ+lar meydanları terk etmemeye kararlı.
Paylaş:
Kadınİşçi

Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden geri çekilme kararının hayata geçeceği 1 Temmuz 2021 öncesi tüm Türkiye’den kadınlar ve LGBTİ+lar meydanları terk etmemeye kararlı.

Eksik uygulanmasına rağmen hayatlarımız açısından çok önemli bir koruma sağlayan İstanbul Sözleşmesi’nden bir gecede, Cumhurbaşkanı kararnamesi ile geri çekilme kararı açıklandı. Bu durumun hem uluslararası hukuk hem evrensel insan hakları hem de kadın, LGBTİ+ ve çocukların şiddetsiz bir hayat güvencesi açısından kabul edilemez ve kaygı verici olduğunu düşünen kadın ve LGBTİ+ örgütleri kararın açıklanmasının ardından bir eylem takvimi belirlemiş ve duyurmuşlardı.

İki ana eylem etrafında şekillenen takvimde ilk büyük eylem çağrısı olan 19 Haziran Mitingi önemli bir yer tutuyordu. 19 Haziran günü Maltepe’de gerçekleştirilen mitingde binlerce kadın ve LGBTİ+ “Sözleşme bizim, vaz geçmiyoruz!” diye haykırdı. Miting öncesi pek çok yerelde bildiri ve bilgilendirme çalışması yapılmış, Türkiye’nin dört bir yanında sözleşmeye sahip çıkma çağrısı yükseltilmişti.

Eylem takviminin ikinci ana durağı ise 1 Temmuz 2021 Perşembe günü Taksim Tünel’e yapılan çağrı: “1 Temmuz’da tüm itaatsizliğimizle buluşuyor, sözleşmemize sahip çıkıyoruz.” Geçtiğimiz hafta içerisinde kadınlar ve LGBTİ+lar, 1 Temmuz’da yapılacak eyleme çağrı yapmak ve Sözleşmeden geri çekilme kararını tanımadıklarını haykırmak amacıyla pek çok irili ufaklı eylem düzenledi. Kadın ve LGBTİ+lar trafiği keserek eylemler yaptı, vapurlarda pankartlarını sarkıttı ve metrobüs hatlarında 1 Temmuz’a çağrı yaptı.

Son iki gün kala biz de yineliyoruz: Hayatlarımıza ve yaşam hakkımıza saldırmalarına izin vermemek için Kadınİşçi olarak bizde Taksim Tünel’deyiz.

# 1Temmuzdaİsyandayız! 19.00’da Taksim Tünel’de büyük kadın itaatsizliğindeyiz!

Paylaş:

Benzer İçerikler

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’nde Taksim’de polisin ağır şiddetine, işkencesine maruz bırakılan kadınlar, “Susmayacağız, bu şiddetin normalleşmesine izin vermeyeceğiz” diyor. Kadınlar yarın (30 Kasım) ilk suç duyurusunu yapacak.
Özel Sektör Öğretmenleri Sendikası yeni kurulmuş bağımsız sendikalar içinde eylemleri ile dikkat çekiyor. Sendika uzun bir hazırlık sürecinden sonra geçtiğimiz günlerde kadın komisyonunu da oluşturdu. Kreş, eşdeğerde işe eşit ücret gibi patronları zorlayacak somut talepleri başlangıçtan itibaren sendikal mücadelenin konusu haline getirerek, önemli adımlar atıyorlar.
Yukarıdaki başlık Heinrich Böll Stiftung Derneği Türkiye Temsilciliği tarafından 17 Eylül Cumartesi günü Cezayir Toplantı Salonu’nda yapılan uluslararası bir konferansın başlığıydı. Toplantıda vakfın konuyla ilgili raporu sunulduktan sonra, pandemi ile birlikte kadınları iyice zorlayan bakım emeğinin çeşitli biçim ve yönleri tartışıldı.
Kaos GL Derneği İnsan Hakları İzleme Uzmanı Defne Güzel, “LGBTİ+’lar işyerlerinin ayrımcılığı yasaklayan politikalarının olmaması sebebiyle iş bulamıyor ya da işlerinden edilebiliyorlar. Emeğimiz ve haklarımız için sürekli alanlarda ve sokaklarda olmaya devam edeceğiz” diyor.
İçeriklerimizi kaçırmamak için e-posta bültenimize ücretsiz abone olun!