1 Temmuz’da tüm itaatsizliğimizle Taksim Tünel’de buluşuyoruz

Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden geri çekilme kararının hayata geçeceği 1 Temmuz 2021 öncesi tüm Türkiye’den kadınlar ve LGBTİ+lar meydanları terk etmemeye kararlı.
Paylaş:
Kadınİşçi

Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden geri çekilme kararının hayata geçeceği 1 Temmuz 2021 öncesi tüm Türkiye’den kadınlar ve LGBTİ+lar meydanları terk etmemeye kararlı.

Eksik uygulanmasına rağmen hayatlarımız açısından çok önemli bir koruma sağlayan İstanbul Sözleşmesi’nden bir gecede, Cumhurbaşkanı kararnamesi ile geri çekilme kararı açıklandı. Bu durumun hem uluslararası hukuk hem evrensel insan hakları hem de kadın, LGBTİ+ ve çocukların şiddetsiz bir hayat güvencesi açısından kabul edilemez ve kaygı verici olduğunu düşünen kadın ve LGBTİ+ örgütleri kararın açıklanmasının ardından bir eylem takvimi belirlemiş ve duyurmuşlardı.

İki ana eylem etrafında şekillenen takvimde ilk büyük eylem çağrısı olan 19 Haziran Mitingi önemli bir yer tutuyordu. 19 Haziran günü Maltepe’de gerçekleştirilen mitingde binlerce kadın ve LGBTİ+ “Sözleşme bizim, vaz geçmiyoruz!” diye haykırdı. Miting öncesi pek çok yerelde bildiri ve bilgilendirme çalışması yapılmış, Türkiye’nin dört bir yanında sözleşmeye sahip çıkma çağrısı yükseltilmişti.

Eylem takviminin ikinci ana durağı ise 1 Temmuz 2021 Perşembe günü Taksim Tünel’e yapılan çağrı: “1 Temmuz’da tüm itaatsizliğimizle buluşuyor, sözleşmemize sahip çıkıyoruz.” Geçtiğimiz hafta içerisinde kadınlar ve LGBTİ+lar, 1 Temmuz’da yapılacak eyleme çağrı yapmak ve Sözleşmeden geri çekilme kararını tanımadıklarını haykırmak amacıyla pek çok irili ufaklı eylem düzenledi. Kadın ve LGBTİ+lar trafiği keserek eylemler yaptı, vapurlarda pankartlarını sarkıttı ve metrobüs hatlarında 1 Temmuz’a çağrı yaptı.

Son iki gün kala biz de yineliyoruz: Hayatlarımıza ve yaşam hakkımıza saldırmalarına izin vermemek için Kadınİşçi olarak bizde Taksim Tünel’deyiz.

# 1Temmuzdaİsyandayız! 19.00’da Taksim Tünel’de büyük kadın itaatsizliğindeyiz!

Paylaş:

Benzer İçerikler

Ankara’da el yapımı çikolata üreten Patiswiss’te çalışanların çoğunluğunu 50 yaş üstü kadınlar oluşturuyor. Çünkü patron kadın istihdamı üzerinden teşvik almış. “Kadınlar tarafından kadınlar için” üretiliyor reklamı ile kendini tanıtan, insanlık dışı çalışma koşullarının olduğu fabrikada sendikal örgütlenmeyi engellemek için kadına yönelik her türlü baskı ve şiddet ise mübah.
Düşük ücretler, ağır çalışma koşulları, yoksullaşma 2023’de kadın işçi yaşamına damgasını vurdu. Grev ve direnişlerde kadın işçiler en öndeydi. Kadınların kadın işçilerin mücadelesi 2024’te de devam edecek. Herkese mutlu ve dayanışma dolu bir yıl diliyoruz.
25 Kasım’da kadınlar erkek ve devlet şiddetini protesto etmek ve mücadeleyi birleştirmek için sokaklardaydı. Kadınlar eylemlerde “Filistin’deki soykırıma karşı İsrail’le ticarete son” çağrısı da yaptılar. 25 Kasım sendikaların da gündemindeydi.
25 Kasım vesilesiyle, kadın sendikacılarla işyerindeki kadına yönelik şiddet biçimlerini ve sendikaların bu konudaki çalışmalarını, DİSK’e bağlı Genel İş sendikası İstanbul Anadolu Yakası 1 No’lu şube başkanı Nazan Gevher Çam Ay ve DGD-SEN genel başkanı Neslihan Acar ile konuştuk.
İçeriklerimizi kaçırmamak için e-posta bültenimize ücretsiz abone olun!