Kadın Emeği

“yerel yönetimleri taleplerimiz ve mücadelemizle şekillendirebiliriz. akp rejimi, önümüzdeki dönemde, emeğe yoksulluğu ve yoksunluğu kalıcılaştıracak politikalar, kadınlara bir hapishane olarak aile ve kürtlere bölgesel savaş vaat ediyor. bunu ne kadar sürdürebileceği bizim birleşik bir gücü ne kadar zamanda kurabileceğimize bağlı.”
“faaliyet süresi boyunca, herhangi bir feminist stk’nın çalışmalarına katılanlar sadece ücretli çalışanlarsa bunun feminist bir faaliyet olduğunu söylemek zor. çünkü en azından o faaliyetin ulaştığı kadınların çalışmanın çevresinde olması beklenir.”
“lubunyaların newroz alanlarında yer aldıkları gibi, parti çalışmalarında, parti binalarında ve tabii sendikal çalışmalarda yer almaları gerekiyor. çünkü dayanışma önemli ama tarih bize defalarca gösterdi ki, her özne kendinden ve değişimden sorumlu.”
ne makyaj ne bakım ne bu türden işlemler mucize sunuyor. mucize bekleyecek şekilde abartıldığında daha genç, daha güzel değil, botoks yaptırmış bir kadın gibi, dolgu yaptırmış bir kadın gibi görünülüyor.
“iktidara karşı mücadele de, bizler için özel alandan yani her kadının kendi evinde, kişisel özgürlük ve eşitlik talebi için isyanının yanında durmakla hatta onu ateşlemekle başlıyor.”
“işçileşmek yani ücret karşılığı sömürülebilmek, kadınlar için, boğaz tokluğuna sömürüldükleri patriyarkal sömürüyle mücadele açısından imkânlar sunuyor. o yüzden aynı kelimeyle anılsa bile küçük burjuvaların işçileşmesinden çok farklı bir süreç.”
“evet, kapital çevirisinden para alınır, hatta kapital çevirisine en adil, en hakkaniyetli ödemenin yapılması gerekir; kitabın hakkı başka nasıl verilebilir?”
“ofislerde, üretim bantlarında, tezgâhlarda, market kasalarında çile dolduran, okul sıralarında canı sıkılan, sıkılmayan genç kadınların sırtlarına bir de 14 şubat’ta hediye alabilme mahareti göstermenin yükü bindi!”
İçeriklerimizi kaçırmamak için e-posta bültenimize ücretsiz abone olun!